Českí poslanci sa dnes dostali do konfliktu kvôli ústavnej zmene ohľadne obrany. V utorok bude hlasovanie o vyslovení nedôvere vláde P.Fialu.

PRAHA (13. január) – Vláda by mohla dostať právo rozhodnúť o vyslaní vojakov do zahraničia, napríklad na záchranu českých občanov v prípade hrozby, bez toho, aby bolo potrebné parlamentné schválenie takejto misie. Predpokladá sa to v ústavnej zmene vlády, ktorú v piatkovom úvodnom kole podporila Poslanecká snemovňa. Vládni politici sa v tejto veci dostali do konfliktu s opozičným hnutím ANO a obvinili ho z toho, že ako rukojemníka berie bezpečnosť a obranu Českej republiky. Hnutie tiež požiadalo o zasadnutie Poslaneckej snemovne s cieľom schváliť hlasovanie o nedôvere súčasnej vláde, ktoré sa uskutoční v utorok, uvádza česká televízia ČT24.

Prijatie návrhu zákona, ktorý upravuje aj schvaľovanie prechodu a preletov zahraničných ozbrojených síl cez české územie, by mohol skomplikovať postoj opozičného hnutia ANO. Poslanci ANO v Poslaneckej snemovni upozornili na zmenu bezpečnostnej situácie vo svete v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. “Postoj hnutia ANO bude rezervovanejší (ako v minulosti). Chceme diskutovať o rozsahu mandátu,” povedal Radek Vondráček, predseda Výboru pre ústavné a právne veci.

Podľa Heleny Válkovej (ANO) bude mať ústavná zmena veľký vplyv, podľa nej ide o koncentráciu moci v rukách vlády. Podľa Lubomíra Metnara, bývalého ministra obrany a súčasného predsedu výboru pre obranu poslaneckej snemovne (ANO), by vláda mohla dostať štát do situácie, keď parlament stratí právo vyhlásiť vojnový stav.

Premiér Petr Fiala (ODS) obvinil ANO zo zajatia obrany a bezpečnosti Českej republiky ako rukojemníka. “Príklad diskusie ukazuje, aký nebezpečný je populizmus pre spoločnosť a pre štát,” povedal. Ministerka obrany Jana Černochová (ODS) označila argumenty ANO o zhoršenej bezpečnostnej situácii za iracionálne. Povedala, že je pripravená na ďalšiu diskusiu. Marek Benda, predseda poslancov Občianskej demokratickej strany (ODS), pripomenul, že bola navrhnutá aj zmena ústavy, aby sa niektoré možné vojenské operácie stali súkromnými.

Koalícia potrebuje podporu opozície

Zamietnutie ústavnej zmeny nepresadil poslanec Radovan Vích v mene SPD. Návrh podľa neho porušuje deľbu moci a navrhované zmeny nie sú potrebné. O zmene a doplnení bude teraz rokovať Ústavno-právny a bezpečnostný výbor. Budú sa ňou zaoberať aj členovia ústavnej komisie.

V Poslaneckej snemovni je na schválenie zmeny ústavy potrebná najmenej trojpätinová väčšina, t. j. najmenej 120 hlasov. Vládnuca koalícia ich má 108 a potrebuje podporu aspoň časti opozície.

Podľa odôvodnenia súčasnej novely určité posilnenie právomocí vlády umožní štátu, ak to bude potrebné, lepšie reagovať na krízové situácie, ktoré môžu nastať veľmi nečakane v dôsledku zásadných zmien v bezpečnostnom prostredí vo svete v posledných rokoch, uvádza česká televízia ČT24.

Poslanci zaslali senátu niekoľko pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov

Poslanci v piatok schválili návrh zákona, podľa ktorého budú môcť policajti nariadiť českým a európskym prenajímateľom webových stránok, aby deaktivovali teroristický obsah. Patria sem napríklad zábery z teroristického útoku alebo nahrávky vrážd.

Podľa ministerstva vnútra je nariadenie skôr nástrojom na možné zhoršenie situácie alebo ak sú českí poskytovatelia zneužívaní na šírenie obsahu, ktorý bol odstránený v iných krajinách EÚ. Zákon sa vzťahuje výlučne na verejne šírený obsah, nie na súkromnú komunikáciu. To, či je obsah podľa zákona teroristický, posúdi polícia.

Niektorí poslanci sa v utorok pokúsia hlasovať proti vláde

Podpredsedníčka Poslaneckej snemovne Věra Kovářová (STAN) uviedla, že poslanci sa v utorok 17. januára stretnú v Poslaneckej snemovni, aby hlasovali o nedôvere koaličnej vláde Fialy. Začne sa o 10:00.

Žiadosť o zvolanie stretnutia podpísalo 58 poslancov opozičného hnutia ANO, ktoré s tým súhlasilo v utorok. Predsedníčka ANO Alena Schillerová tento postup odôvodnila tým, že koalícia zabránila diskusii v Poslaneckej snemovni o opozičných témach, ktoré sa podľa nej týkali “skutočných problémov ľudí”. SPD nehľadala podpisy od iného opozičného hnutia.

Vláda ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Piráti bude po druhýkrát čeliť hlasovaniu o nedôvere.

Možno Vás bude zaujímať