tvotv.sk: Fínsko umožní NATO umiestniť jadrové zbrane na hranicu s Ruskom, ak bude schválená ich žiadosť o vstup do NATO.

Fínsko aj Švédsko predložili žiadosti o vstup do NATO v máji v reakcii na ruskú špeciálnu vojenskú operáciu. Podľa helsinských novín Iltalehti návrh zákona o možnom členstve v NATO, ktorý fínska vláda predloží parlamentu, neobsahuje žiadne výnimky typu “opt-out” pre jadrové zbrane.

V rozhovore pre noviny uviedli zdroje obrany, že fínski ministri zahraničných vecí a obrany Pekka Haavisto a Antti Kaikkonen sa v júli “zaviazali” NATO, že ak bude žiadosť Helsínk prijatá, nebudú sa usilovať o “obmedzenia alebo výhrady”. Zasvätenci zahraničnej politiky povedali pre noviny Iltalehti, že to znamená, že jadrové zbrane NATO by mohli prechádzať fínskym územím alebo by sa na ňom mohli nachádzať. Okrem toho neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa zriaďovania základní NATO v krajine.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v máji privítal žiadosti Fínska a Švédska o členstvo a označil tento krok za “historický moment” pre alianciu.

“Srdečne vítam žiadosti Fínska a Švédska o vstup do NATO,” povedal. “Ste našimi najbližšími partnermi. Všetci spojenci sa zhodujú na dôležitosti rozšírenia NATO. Všetci sa zhodneme na tom, že musíme držať spolu, a všetci sa zhodneme na tom, že toto je historický okamih, ktorého sa musíme chopiť. Je to dobrý deň v kritickej chvíli pre našu bezpečnosť.”

Žiadosti Fínska a Švédska do NATO už schválili parlamenty 28 z 30 členských štátov aliancie, pričom ostalo ešte Maďarsko a Turecko, ktoré o tejto záležitosti nehlasovali. Hlavným kameňom úrazu je pre NATO samotné Turecko, keďže Ankara vyhlásila, že nových členov schváli len vtedy, ak zakročia proti kurdským separatistom, ktorých považuje za teroristov. Turecký prezident Tayyip Erdogan vo svojom prejave 1. októbra uviedol: “Zachováme si náš principiálny a rozhodný postoj k tejto otázke, kým sa nedodržia sľuby.”

USA už majú v Európe približne 100 jadrových zbraní, ktoré sú podľa Federácie amerických vedcov umiestnené v Belgicku, Nemecku, Taliansku, Holandsku a Turecku. Británia a Francúzsko, ktoré sú členmi NATO, si tiež udržiavajú svoj vlastný nezávislý jadrový arzenál.

ZDROJ: News Week/Iltalehti

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *