Irán a Rusko zintenzívňujú energetickú spoluprácu – tvotv.sk

Západné sankcie a zníženie predaja plynu v Európe prinútili Rusko hľadať nové trhy a stavať nové plynovody. Bez ohľadu na hrozby Washingtonu sa vedenie Iránu rozhodlo vstúpiť do intenzívnejšej energetickej spolupráce s Ruskom, z čoho budú mať prospech obe krajiny.

Koncom októbra tohto roku Rusko a Irán podpísali dohodu, aby Iránci poskytli Rusku 40 plynových turbín pre tepelné elektrárne. Ide o najväčší exportný kontrakt Iránu. S výnimkou ruských tepelných elektrární môžu iránske turbíny využívať plynárenské a ropné spoločnosti „Rosnefť“ a „Novotek“.

Ešte v júli tohto roka ruský Gazprom a Iránska národná ropná spoločnosť podpísali memorandum o porozumení a spolupráci na spoločných projektoch v hodnote 44 miliárd dolárov.

Keďže v decembri 2022 bude zakázaný vývoz ropy z Ruska do Európy po mori a od februára 2023 budú zakázané deriváty ruskej ropy, tak Rusi presunuli vývoz čierneho zlata do Číny a Indie a Irán im môže v tomto pomôcť.

Plán zahŕňa práce na plynových vrtoch Kiš a Severný Pars, ako aj ruskú účasť na ťažbe plynových vrtov Južný Pars. Hlavným investorom v týchto podnikoch je Rusko.

Okrem toho by Rusi spolu s Iráncami rozvinuli šesť ropných polí a postavili exportné plynovody. V Teheráne zdôrazňujú, že pôjde o najväčšie investície v histórii iránskej energetiky.

Rusi majú záujem vybudovať plynovod do Iránu cez Azerbajdžan a časť plynu by išla na trh v ázijsko-pacifickej oblasti. Rusko a Irán uzavreli začiatkom októbra zmluvu o predaji ruskej ropy, ktorá sa bude prepravovať po železnici.

Mimochodom, Irán má veľké zásoby plynu. Irán ma 17,1 percenta celkových svetových zásob zemného plynu, ale na začatie ťažby je potrebné veľa investovať. Zo súčasnej svetovej produkcie plynu má Irán 5,4 percenta. Rozvoj výroby modrého paliva v Iráne brzdili západné sankcie.

Financovanie plynovodov, zariadení na skvapalnený plyn a nových ropných a plynových vrtov bude investovať „Gazprom“ a ruské banky. Na oplátku Irán umožní Rusku vstúpiť na trh s plynom v Pakistane a Indii.

Irán už predtým plánoval postaviť plynovod pre Indiu, no v roku 2009 mu prekážali sankcie. India preto v roku 2018 uzavrela dohodu o nákupe plynu z Turkménska, no projekt bol zastavený pre nestabilitu v Afganistane. Aj preto je projekt plynovodu z Iránu do Indie opäť aktuálny.

Očakáva sa, že plynovod “Sila Sibíri,” ktorý prepravuje 15 miliárd kubických metrov plynu do Číny, sa do roku 2024 rozšíri a ročne prevedie 40 miliárd metrov kubických. Šťastnou okolnosťou pre Rusov a Iráncov je, že potreba plynu vo svete sa zvyšuje.

Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu sa India do roku 2040 stane najväčším dovozcom energie na svete. Teraz dováža 70 miliárd kubických metrov plynu a do roku 2040 zvýši dovoz na 200 miliárd metrov kubických.

Zdroj: novosti.rs

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *