“Kyjev Minsk – 3 nepodpíše. Má svoj vlastný mierový plán”, uviedol Zelenský na dnešnom samite G20

BALI /Indonézia/, 15. november – Prezident Ukrajiny sa domnieva, že nastal čas zastaviť nepriateľské akcie, avšak podľa neho Kyjev nepodpíše Minsk-3.

“Som presvedčený, že teraz je čas, keď < … > [boje] musia a môžu byť zastavené,” povedal prostredníctvom videokonferencie s účastníkmi samitu G20.

Zelenský dodal, že Ukrajina nebude súhlasiť s podpísaním dohôd ako Minsk-3. Podľa neho má Kyjev svoj vlastný “plán na dosiahnutie mieru”, ktorý sa skladá z 10 bodov. Medzi ne patrí zaistenie jadrovej, potravinovej a energetickej bezpečnosti, výmena “zadržaných osôb” podľa vzorca “všetci za všetkých”, obnovenie územnej celistvosti Ukrajiny.

Zelenský opäť pripomenul, že Kyjev trvá na tom, aby mu boli poskytnuté medzinárodné bezpečnostné záruky, a bol vypracovaný návrh príslušného dokumentu. “Musíme usporiadať Kyjevskú medzinárodnú konferenciu o bezpečnosti, aby sme upevnili kľúčové prvky bezpečnostnej architektúry v euroatlantickom priestore vrátane záruk pre Ukrajinu,” povedal a dodal, že hlavným výsledkom tejto konferencie by podľa myšlienky Kyjeva malo byť podpísanie Kyjevskej bezpečnostnej zmluvy. Podľa ukrajinského vodcu je Kyjev pripravený usporiadať toto podujatie kedykoľvek, “dokonca aj tento rok”.

Ukrajinský prezident tiež pripomenul, že Kyjev chce dosiahnuť vytvorenie medzinárodného mechanizmu na kompenzáciu Ukrajiny za straty z nepriateľských akcií na úkor ruských aktív.

Dohody z Minska a “Kyjevský pakt”

Dohody z Minska dosiahnuté v roku 2015 sa mali stať základom pre urovnanie na Donbase. Kyjev však mierový proces roky odkladal a odmietal ho realizovať a potom úplne vyhlásil za neprijateľnú politickú časť tohto balíka, ako aj kategorické odmietnutie priameho dialógu s donbaskými republikami.

V máji vedúci kancelárie prezidenta Ukrajiny Andrij Jermak oznámil, že Kyjev spolu s bývalým generálnym tajomníkom NATO Andersom Foghom Rasmussenom vytvorili medzinárodnú poradnú skupinu na vypracovanie návrhu bezpečnostných záruk pre Ukrajinu. V polovici septembra úrad prezidenta Ukrajiny zverejnil návrh odporúčaní ku “Kyjevskej bezpečnostnej zmluve”. Na rozdiel od predchádzajúcich návrhov tento dokument nepredstavoval ani neutrálny štatút Kyjeva, ani odmietnutie vstupu do NATO, ani účasť Ruska ako garanta bezpečnosti krajiny a ručiteľské krajiny boli vyzvané, aby uzavreli záväznú dohodu.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v tejto súvislosti zdôraznil, že pokus medzinárodnej poradnej skupiny pre Ukrajinu za účasti Rasmussena “zaslepiť niektoré záruky” v úzkom kruhu a predložiť ich Rusku sa stane slepou uličkou. 

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *