Návšteva s „hlbokým politickým významom“. Tokajev navštívil Moskvu hneď po svojom znovuzvolení

V podmienkach medzinárodnej obchodnej krízy sa Rusko preorientovalo na nové trhy a jeho obchodný obrat s Kazachstanom neustále rastie. Uviedol to v pondelok ruský prezident Vladimir Putin, ktorý v Moskve prijal svojho kazašského kolegu Kassym-Jomarta Tokajeva.

Ruský líder zaznamenal symboliku Tokajevovej návštevy, ktorá bola pre neho prvou po opätovnom zvolení do funkcie hlavy republiky. Svoj výber označil za celkom prirodzený, pretože Rusko zostáva hlavným strategickým partnerom Kazachstanu.

Agentúra TASS zozbierala hlavné informácie o ceste kazašského prezidenta.

Politická symbolika

Tokajev poznamenal  „hlboký politický význam“ svojej cesty do Ruska bezprostredne po svojom znovuzvolení a „istú symboliku“ jeho návštevy. “Pre Kazachstan bola a zostáva Ruská federácia hlavným strategickým partnerom, štátom, s ktorým máme hlboké vzťahy v rôznych odvetviach,” dodal.

Tokajevova návšteva podľa Putina “zdôrazňuje osobitný charakter vzťahov” medzi Moskvou a Astanou. Svojmu kolegovi ešte raz zablahoželal k víťazstvu vo voľbách, ktoré sa konali len pred týždňom, a zaželal mu úspech.

Po návšteve Moskvy hodlá kazašský prezident odcestovať do Paríža, kde absolvuje rokovania s francúzskym lídrom Emmanuelom Macronom a stretnutia s predstaviteľmi francúzskych podnikateľských kruhov. Macron zároveň plánuje v utorok odletieť do Washingtonu na stretnutie s americkým prezidentom Joeom Bidenom.

Ekonomické vzťahy

Obchodný obrat medzi Ruskom a Kazachstanom vykázal minulý rok bezprecedentný rast o takmer 35 %, pripomenul Putin. 

V tomto roku môžu krajiny zároveň dosiahnuť rekordnú úroveň obchodu, povedal ruský premiér Michail Mišustin, ktorý sa stretol aj s Tokajevom. Podľa šéfa kabinetu sa objem vzájomného obchodu od januára do októbra zvýšil už o viac ako 10 %.

Objem ruských investícií v Kazachstane dosiahol takmer 17 miliárd dolárov, poznamenala hlava štátu. Tokajev ubezpečil, že Astana má v úmysle “urobiť všetko pre to, aby zabezpečila bezpečnosť ruských investícií a prilákala ich čo najviac”.

Priority strán

Rusko a Kazachstan venujú osobitnú pozornosť rozvoju dopravnej a logistickej infraštruktúry a odstraňovaniu obmedzení obchodu a investícií, čo, ako poznamenal Putin, „je obzvlášť dôležité teraz, keď je medzinárodný obchod v kríze“ a „Rusko zavádza rozsiahle opatrenia na preorientovanie vývozných a dovozných operácií na nové trhy“.

Tokajev navrhol zlepšenie pohraničnej infraštruktúry a rozšírenie kapacity hraničných priechodov medzi krajinami, a to aj v rámci iniciatívy Jeden pás, jedna cesta, ako aj prepojenie trás týchto krajín s aktivitami Euroázijskej hospodárskej únie. Prioritou pre Astanu je podľa prezidenta výstavba ciest, vytváranie logistických uzlov a ekonomických zón v prihraničných oblastiach a modernizácia logistických reťazcov.

Vyhlásenie lídrov

Putin a Tokajev viedli nielen bilaterálne rokovania, ale aj prostredníctvom video spojenia vystúpili na Fóre medziregionálnej spolupráce medzi Ruskou federáciou a Kazachstanom, ktoré sa koná v Orenburgu, a podpísali aj  deklaráciu pri príležitosti 30. výročia nadviazania diplomatických vzťahov.

V dokumente pozostávajúcom z 37 bodov lídri zdôraznili, že Rusko a Kazachstan sa „zdržia akéhokoľvek konania, ktoré by mohlo poškodiť strategické partnerstvo a spojenecké vzťahy oboch štátov“, a sú tiež zaviazané k už skôr uzavretým dohodám o priateľstve a dobrom susedstve. Krajiny rozvíjajú spojenecké vzťahy ako „rovné a suverénne štáty“, ktoré „uplatňujú nezávislú zahraničnú politiku zameranú na ochranu svojich národných záujmov,“ uvádza sa v deklarácii.

Prezidenti vyzvali, aby bol medzinárodný obchodný a finančný systém spravodlivejší, vyváženejší a bez jednostranných sankcií a aby odrážal realitu multipolárneho sveta. Vyzvali tiež na posilnenie spolupráce v sektore palív a energetiky a pokračovanie vo vytváraní priaznivých podmienok pre tranzit energetických zdrojov cez územia druhej strany do tretích krajín.

Rusko a Kazachstan, ako sa uvádza vo vyhlásení, uznávajú kľúčovú úlohu ODKB pri zabezpečovaní regionálnej bezpečnosti a ich cieľom je spoločné budovanie potenciálu tohto združenia. V samostatnom odseku lídri zdôraznili, že „nukleárna vojna nemôže mať víťazov a nikdy sa nesmie rozpútať“. 

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať