Navštívi Victoria Nuland v novembri Moskvu? Čo to môže znamenať?

Došlo vo Washingtone k zmene v súvislosti s konfliktom na Ukrajine?

V tejto súvislosti je potrebné spomenúť nedávne kontakty medzi Bidenovým poradcom pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom a vysokými predstaviteľmi ruskej bezpečnosti Nikolajom Patruševom a Jurijom Ushakovom – poradcom ruského prezidenta Vladimíra Putina pre medzinárodné vzťahy. Rozhovory sa uskutočnili pred nečakaným a pre mnohých šokujúcim ruským ústupom z pravého brehu rieky Dneper v regióne Cherson a tamojšieho administratívneho centra. Ukrajinská vojna a všeobecná kríza s ňou je predovšetkým americko-ruským konfliktom, a preto ju môžu vyriešiť iba Moskva a Washington.

A že sa zjavne deje niečo vážne a že “za kopcom je niečo dobré”, svedčí dnešný text uverejnený v ruskom médiu Kommersant. Washington a Moskva diskutujú o možnosti návštevy Ruska námestníčkou ministra zahraničných vecí USA pre politické záležitosti Victoriou Nulandovou. Kommersant objasňuje, že pravdepodobnosť príchodu americkej diplomatky, ktorá je na takzvanej čiernej listine ruskej vlády je veľmi vysoká. Presný dátum návštevy nebol stanovený, v rokovaniach sa spomína aj aktuálny mesiac – november.

Dobre informované zdroje vo Washingtone a Moskve povedali pre Kommersant, že Victoria Nulandová, ktorá v súčasnosti pôsobí ako zástupkyňa ministra pre politické záležitosti na ministerstve zahraničných vecí USA, by mohla navštíviť Rusko už túto jeseň. “O návšteve sa hovorí. Možno v novembri, ale to ešte nie je isté. Doteraz sa táto záležitosť nezaoberala konkrétnymi podrobnosťami…,” uviedol zdroj z Washingtonu pre ruské médiá.

Ruské diplomatické zdroje z Kommersantu priniesli podobné informácie: návšteva je predbežne naplánovaná na november.

Pokiaľ ide o rokovacích partnerov Victorii Nulandovej z ruskej strany, s najväčšou pravdepodobnosťou to budú námestníci ministrov zahraničných vecí Sergej Ryabkov a Andrej Rudenko. Prvý v tomto portfóliu zabezpečuje vzťahy so Spojenými štátmi a druhý kontroluje celý postsovietsky priestor vrátane Ukrajiny.

Ak sa uskutoční návšteva Victorie Nulandovej, Ukrajina by sa mohla stať jednou z hlavných tém stretnutia v Moskve, uviedol Kommersasnt. Bola úzko spojená s týmto regiónom, keď pôsobila ako námestníčka ministra zahraničných vecí pre európske a euroázijské záležitosti v druhom funkčnom období Baracka Obamu, keď sa uskutočnila revolúcia v Kyjeve – takzvaný Euromajdan, ktorý sa začal v decembri 2013.

Podľa Kommersantu v máji 2019 sa americká diplomatka mala ako expert zúčastniť na uzavretej medzinárodnej konferencii, ktorá sa konala v Moskve a ktorú organizovala Ruská rada pre medzinárodné záležitosti, Nemecká spoločnosť pre zahraničnú politiku (DGAP) a Škola pre pokročilé medzinárodné štúdie Americkej univerzity Johnsa Hopkinsa (SAIS). Jej meno bolo na zozname účastníkov fóra, ale Victoria Nuland ho nemohla navštíviť, pretože jej bolo zamietnuté ruské vízum. Neskôr sa zistilo, že Nuland bola zaradená na ruskú čiernu listinu v reakcii na zavedenie osobných víz a finančných sankcií voči ruským predstaviteľom zo strany USA.

V odpovedi na otázku Kommersantu, či by návšteve Nulandovej bránilo jej zaradenie na čiernu listinu, zdroj v štátnych štruktúrach Ruskej federácie poznamenal: “Pre osobu na čiernej listine je možné urobiť jednorazovú výnimku, ale na princípe reciprocity. Výnimka sa nevzťahuje automaticky na oficiálnu návštevu.”

Bývalá americká diplomatka, ktorá dobre pozná Victoriu Nulandovú a ktorá si neželala byť menovaná, povedala pre Kommersant, že by bolo dobrým znamením, keby sa uskutočnila jej návšteva Ruska v súlade s budovaním spolupráce medzi týmito dvoma krajinami.

“Pre Bidena je Sovietsky priestor zdrojom problémov a neustáleho trenia s Moskvou, preto by chcel, aby tu boli načrtnuté “červené čiary”, uviedol odborník v rozhovore pre Kommersant. Na to musíte mať ľudí, ktorí sa dokážu o niečom rozhodnúť sami alebo sa rýchlo dostať na prezidentskú úroveň.”

Na záver by sme chceli dodať nasledovné:

Ruská strana už dlho hovorí, že je otvorená serióznemu dialógu so Spojenými štátmi, ale na rovnakých základoch a o konkrétnych otázkach, ktoré zaťažujú vzťahy medzi týmito dvoma krajinami a o ktorých uznesenia majú obe krajiny záujem. Americká strana doteraz neprejavila záujem o začatie seriózneho dialógu s Moskvou a vyzvala, aspoň pokiaľ ide o vojnu na Ukrajine, na dialóg medzi Moskvou a Kyjevom. Každému je však jasné, že Kyjev nemá skutočnú silu a váhu, pokiaľ ide o prijímanie kľúčových rozhodnutí, a že Washington je ten, kto sa pýta na všetko dôležité a musí dať svoje posledné “amen”.

Zdroj: Kommersant, časť z analýzy od Anabeli Jelenčić, redaktorky Geopolitika News

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *