PREHĽAD 12.01.2023: Priebeh ŠVO na Ukrajine, príprava nových sankcií voči Ruskej federácii a dodávka zbraní do Kyjeva.

Všetky predchádzajúce ciele špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine vrátane oslobodenia DĽR a LĽR v rámci hraníc roku 2014 “zostávajú na programe,” uviedol vo štvrtok hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Brusel podporuje zámer Estónska pristúpiť ku konfiškácii ruských finančných aktív bez toho, aby čakal na iné krajiny EÚ. Plány nepriateľských krajín na využitie zmrazených aktív Ruskej federácie na vlastné účely sa stretnú s primeranou reakciou Moskvy, uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová.

Priebeh operácie

Ruská armáda pokračovala v útoku na pozície ozbrojených síl Ukrajiny (AFU) v smeroch Doneck, Krasnolimansk, Kupyansk a Yuzhnodonets, celkové straty nepriateľa za posledný deň predstavovali viac ako 230 ľudí – oznámil to hovorca Ministerstva obrany Ruskej federácie, generálporučík Igor Konašenkov.

Na oblohe nad DĽR bolo zostrelené ukrajinské lietadlo Su-25. Počas bojov boli zničené dva delostrelecké systémy M777 a M109 Paladin vyrobené Spojenými štátmi, ako aj tri ukrajinské bojové vozidlá raketového systému Grad s viacnásobným štartom, zasiahnuté boli dva muničné sklady ozbrojených síl Ukrajiny.

O novom príkaze ŠVO

Vymenovanie náčelníka generálneho štábu Valeryho Gerasimova za veliteľa spoločnej skupiny vojsk je spojené s rozšírením rozsahu úloh špeciálnej vojenskej operácie, uviedol Peskov, čím zopakoval komentár ministerstva obrany z predchádzajúceho dňa.

Poukázal tiež na to, že všetky predchádzajúce ciele ŠVO vrátane oslobodenia DĽR a LĽR v rámci hraníc roku 2014 “zostávajú na programe”.

Situácia okolo Záporožskej jadrovej elektrárne

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi plánuje diskutovať s úradmi v Kyjeve o vytvorení bezpečnostnej zóny v jadrovej elektrárni Záporožje počas cesty na Ukrajinu na budúci týždeň, uviedol Michail Uljanov, stály zástupca Ruska v medzinárodných organizáciách vo Viedni.

Predtým sám Grossi povedal, že okrem Kyjeva má v úmysle navštíviť Moskvu a chcel by sa stretnúť s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Ako vysvetlil prezidentský tlačový tajomník, hlavnými partnermi generálneho riaditeľa MAAE v Rusku sú Rosatom a ministerstvo zahraničných vecí. Peskov nevylúčil, že hlava štátu, ak to bude potrebné, bude komunikovať s Grossim, ale v Putinovom programe s ním zatiaľ nie sú žiadne stretnutia.

Zástupca Kremľa uviedol, že situácia okolo Záporožskej jadrovej elektrárne “je stále alarmujúca”, keďže ukrajinská strana pokračuje v ostreľovaní jadrovej elektrárne.

Príprava nových sankcií

Spojené štáty a ich spojenci na Západe diskutujú o možnosti uvalenia nových sankcií na ruský ropný priemysel, najmä o cenových obmedzeniach ropných produktov, uviedol denník The Wall Street Journal, zvažuje sa zavedenie dvoch cenových limitov na ruské ropné produkty: jeden ovplyvní vývoz tovaru s vysokými nákladmi, ako je motorová nafta, a druhý – tovar s nízkou hodnotou, ako je vykurovací olej.

Európska únia začala intenzívne pracovať na desiatom balíku protiruských sankcií, uviedol veľvyslanec Poľska pri EÚ Andrzej Sados. Diskutuje sa o obmedzeniach vývozu ruských diamantov, ako aj o rozšírení čiernych zoznamov jednotlivcov.

Európska komisia, nemá v úmysle vyjadrovať sa k vývoju a možnosti zavedenia nových sankcií voči Rusku a Bielorusku, ale potvrdzuje svoj zámer pokračovať vo vyvíjaní tlaku, uviedol zástupca služby EÚ pre zahraničnú politiku Peter Stano.

Brusel podporuje zámer Estónska začať konfiškovať ruské finančné aktíva bez toho, aby čakal na ďalšie krajiny EÚ, uviedol hovorca Európskej komisie Christian Wiegand. Podľa neho sú zámery Tallinnu v súlade s iniciatívami Európskej komisie, ktorá v decembri minulého roka navrhla zaviesť v EÚ trestnú zodpovednosť za obchádzanie protiruských sankcií.

Plány nepriateľských krajín na využitie zmrazených aktív Ruskej federácie na vlastné účely sa stretnú s primeranou reakciou Moskvy, reagovala Zacharovová, hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí RF. Podľa nej odmietnutie nepriateľských krajín spolupracovať s Ruskom v právnej oblasti ukáže svetovému spoločenstvu, “že sú zlodejmi”.

Zbrane pre Kyjev

Nemecko sa pokúsi dodať Ukrajine sľúbených 40 Marder IFV do konca prvého štvrťroka tohto roka, uviedla nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová. Pokiaľ ide o možnosť zásobovania Kyjeva tankami Leopard, potom podľa ministerky nemecká vláda v tejto súvislosti ešte neurobila žiadne rozhodnutia.

Poľské úrady sa rozhodli vyslať na Ukrajinu tanky Leopard (3 čaty po 4 tanky a veliteľskú jednotku vrátane 2 tankov), aby prinútili ostatné krajiny urobiť to isté, vysvetlil hovorca poľskej vlády Piotr Muller.

Maďarsko neplánuje dodávať zbrane na Ukrajinu a prepravovať ich cez svoje územie z iných krajín, pričom sa riadi nielen záujmami vlastnej bezpečnosti, ale aj bezpečnosti etnických Maďarov v Zakarpatsku, uviedol vedúci úradu predsedu vlády Maďarska Gergely Guillas.

Energetické problémy Ukrajiny

Núdzové výpadky elektrickej energie boli zavedené v deviatich regiónoch Ukrajiny, uviedol Ukrenergo. Vysvetlil, že výpadky boli spôsobené “prekročením limitov spotreby”.

Šéf predstavenstva spoločnosti Vladimir Kudrickij vyzval na prípravu na “pesimistický scenár”, v ktorom by výpadky elektriny boli ešte dlhšie. Na nástup takéhoto scenára bude podľa neho stačiť obdobie chladného počasia od -7 do -10 stupňov. Dôvodom prechodu na takýto scenár môže byť aj nové poškodenie energetických zariadení.

Zdroj: agentúra TACC

Možno Vás bude zaujímať