R. RAŠI: Ak by sme chceli dočerpať eurofondy, musíme minúť 17,5 mil. eur denne

Slovensko má ku koncu januára 2023, teda presne 11 mesiacov predtým, ako musia byť všetky eurofondy z programového obdobia 2014 – 2020 dočerpané, vyčerpaných 65,15 percenta peňazí. Za 11 mesiacov musíme dočerpať 5 847 678 223 eur. Ak by sme mali všetky tieto peniaze vyčerpať do konca tohto roka, tak by sme museli každý deň, vrátane víkendov a sviatkov vyčerpať 17,5 milióna eur, povedal dnes na tlačovej besede podpredseda strany HLAS a poslanec NR SR Richard Raši. Zároveň vyzval vládu, aby na týždennej báze odpočtovala čerpanie a prezidentku, ktorá dala tejto neschopnej vláde ešte 9 mesiacov času, aby čerpanie kontrolovala. 

Podľa neho Slovensku reálne hrozí, že Európskej únii budeme musieť vrátiť balík peňazí, ktorý je veľký skoro ako celý plán obnovy. Podľa údajov Európskej komisie sme sa v implementovaní projektov (v čerpaní eurofondov) v roku 2022 prepadli spomedzi všetkých 27 krajín EÚ na tretie najhoršie miesto, a teda sme 25. z 27 krajín EÚ.  


Richard Raši tiež uviedol, že tempo čerpania eurofondov aj v predchádzajúcom programovom období, keď sa nám podarilo vyčerpať viac ako 93 percent,  akcelerovalo v posledných rokoch. Samozrejme, odvolaná vláda sa dá nazvať aj vládou výhovoriek, ale tie im teraz nepomôžu, pretože keď si porovnáme graf čerpania v minulom a súčasnom  programovom období , tak tri roky pred koncom čerpania, bolo v súčasnom programovom období vyčerpaných necelých 42 percent a  v tom predchádzajúcom to bolo tesne pod úrovňou 40 percent.  To znamená, že v minulom programovom období sa napriek tak nízkemu čerpaniu našej vláde podarilo dočerpať viac ak 93 percent európskych peňazí. 

Prerušenie červenej línie (súčasné programové obdobie) je spôsobené tým, že EK v súvislosti s pandémiou Covid-19 prijala novú legislatívu, na základe ktorej bolo SR preplatených 100% výdavkov oproti 85% v predchádzajúcich rokoch, čo znamená, že nám EK spätne doplatila viac ako 750 miliónov eur.

Treba upozorniť aj na fakt, že v programovom období 2007-2013 platilo pri ukončovaní programu pravidlo N+2 a v tomto programovom období sa pri ukončovaní programu uplatňuje pravidlo N+3. Teda peniaze v programovom období 2007-13 bolo treba minúť do dvoch rokov od jeho skončenia, kdežto v programovom období 2014-20 je to potrebné do troch rokov od skončenia.

„Pani Remišová v apríli 2021 predstavila krízový plán riadenia eurofondov, kde verejnosti tvrdila, čo všetko od menovania do funkcie zabezpečila a čo všetko to do konca roku 2023 znamená. Zo správ MIRRI však vyplýva, že MIRRI pod vedením pani Remišovej chcelo v roku 2021 čerpať 2,9 miliardy eur a podarilo vyčerpať len 1,87 miliardy eur a v roku 2022 chceli čerpať 3,4 miliardy a vyčerpali iba necelých 2,6 miliardy. To je zaostávanie v čerpaní oproti jej vlastnému plánu za dva roky o viac ako 1,8 miliardy eur,” uviedol Raši.

Oproti jej „krízovému” plánu sa navyše alokácia eurofondov pre Slovensko ešte navýšila o zdroje na pandemickú obnovu REACT-EU. Čerpať by sa teda malo ešte viac ako sa plánovalo na začiatku programového obdobia.

„Keďže vláda prišla na to, že plán pani Remišovej, ktorý sama nevie uskutočniť je neuskutočniteľný, pokúsila sa o presunutie nevyčerpaných eurofondov na riešenie kríz. EK však Slovensku dovolila dať na podporu firiem s vysokými účtami za energie iba 10 percent, avšak rezorty na tento účel našli ešte menej peňazí. Celkovo teda pôjde zhruba o jednu miliardu eur, nie o päť, štyri ani tri miliardy eur, o ktorých hovoril Eduard Heger, ani „rádovo miliardy eur”, o ktorých hovoril Igor Matovič,” upozornil Raši.

Podľa podpredsedu strany HLAS a bývalého vicepremiéra zodpovedného za eurofondy máme najslabšie čerpanie v dvoch operačných programoch – Program rozvoja vidieka a Integrovaný regionálny operačný program. Tam pani Remišová za tri roky vo vláde neurobila takmer nič. Keď sme odovzdávali vládu, v Programe rozvoja vidieka bolo zakontrahovaných (teda zazmluvnených) 71 percent a vyčerpaných 51 percent, dnes, po troch rokoch, je vyčerpaných len 56 percent. Rovnako kritické hodnoty ukazuje aj Integrovaný regionálny operačný program (ktorý riadi priamo pani Remišová) – pri odovzdávaní vlády boli podpísané zmluvy na 71 percent alokácie a dnes je z toho vyčerpaných len necelých 55 percent, čo znamená, že pani Remišová nedokázala za tri roky zabezpečiť ani to, aby sa vyčerpali finančné prostriedky, ktoré už boli zazmluvnenés prijímateľmi pred jej nástupom, uzavrel Raši. 

Možno Vás bude zaujímať