
Škótska polícia prepustila bývalú predsedníčku vlády Škótska
LONDÝN, 11. jún Bývalá predsedníčka vlády Škótska (2014 – 2023) Nicola Sturgeonová bola prepustená po tom, ako ju dnes polícia vypočúvala v rámci vyšetrovania financovania vládnucej Škótskej národnej strany (SNP). Informovala o tom v nedeľu televízia Sky News s odvolaním sa na policajné vyhlásenie.
“52-ročná žena zadržaná dnes, 11. júna 2023, ako podozrivá v prípade financovania Škótskej národnej strany, bola v rámci prebiehajúceho vyšetrovania prepustená bez obvinenia. Žena bola vypočutá detektívmi škótskej polície po tom, čo bola zadržaná o 10:09 hod. Z väzby ju prepustili o 17:24 hod.,” uviedli orgány činné v trestnom konaní. Sky News zdôraznila, že hovoríme o Sturgeonovej, ktorá začiatkom roka oznámila svoju rezignáciu z postu premiérky Škótska a líderky SNP.
Predtým škótska polícia v rámci spomínaného vyšetrovania zadržala Sturgeonovej manžela, bývalého výkonného tajomníka SNP Petra Murella, ako aj bývalého straníckeho pokladníka Colina Beattieho. Obaja boli následne prepustení bez obvinenia. Podľa Sky News polícia vyšetruje sťažnosti finančných darcov strany týkajúce sa sprenevery 600 tis. libier (750 tis. dolárov) vyčlenených na kampaň za nové referendum o škótskej nezávislosti v rokoch 2017-2019.
Počas vyšetrovania boli vykonané prehliadky v dome Sturgeonovej a Murella, ako aj v ústredí SNP. Medzitým vedenie tejto politickej sily uviedlo, že v tomto prípade Sturgeonová “plne spolupracuje” s orgánmi činnými v trestnom konaní.
Samotná politička neskôr v nedeľu verejne vyhlásila svoju nevinu. “Dnešná situácia ma šokovala a hlboko zarmútila, pretože som sa nedopustila žiadnych priestupkov. Viem, že prebiehajúce vyšetrovanie je pre ľudí ťažké a som vďačná, že mnohí vo mňa naďalej veria a že by som neurobila nič, čo by mohlo poškodiť SNP alebo krajinu,” uviedla Sturgeonová vo vyhlásení zverejnenom na Twitteri.
“Nevina nie je len prezumpcia, na ktorú mám podľa zákona nárok. Bez pochýb viem, že som naozaj nevinná,” zdôraznila. “Hoci mi bude trvať jeden alebo dva dni, kým strávim situáciu, mám v úmysle sa čoskoro vrátiť do parlamentu, kde budem naďalej zastupovať voličov volebného obvodu Glasgow-Southside podľa svojich najlepších schopností.”
Rezignácia Sturgeonovej
Sturgeonová vo februári oznámila svoj zámer odstúpiť z funkcie líderky SNP a následne premiérky Škótska uprostred rastúcej nespokojnosti regionálnych voličov s prioritami miestnych orgánov, najmä s pretrvávajúcimi problémami v zdravotníctve a vzdelávaní. Okrem toho hodnotenie vládnucej strany a vlády začalo výrazne klesať po prijatí zákona regionálnym parlamentom, ktorý umožňuje dospievajúcim zmeniť pohlavie od veku 16 rokov a uľahčuje transrodovým ľuďom získavanie dokumentov o zmene pohlavia. Britská vláda nakoniec zákon zablokovala.
27. marca, podľa výsledkov interného straníckeho hlasovania, sa Hamza Yousaf, ktorý predtým pôsobil ako minister zdravotníctva regiónu, stal novým vodcom SNP a premiérom Škótska. Bezprostredne po svojom zvolení povedal, že strana bude pokračovať v boji za oddelenie Škótska od Spojeného kráľovstva. Napriek tomu, ako poznamenali britskí politickí komentátori, škandály okolo SNP môžu výrazne oslabiť podporu seba samého aj myšlienky nezávislosti regiónu ako celku.