Srbský minister Dačić: Kurti chce vojensky okupovať severné Kosovo, normalizácia vzťahov s Chorvátskom je zložitá.

V západných krajinách existuje dvojitý meter, pretože Srbsko je nútené uvaliť na Rusko sankcie, odsúdiť Čínu a prehrať boj za svoju územnú celistvosť, uviedol srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačić.

Srbsko neodmietlo francúzsko-nemecký plán pre Kosovo, ale poukázali sme na to, aké sú naše červené čiary a čo je pre nás neprijateľné, povedal Dačić.

“Ak je potrebné opätovne prerokovať niečo, čo je definované v Bruselskej dohode, a to je ZSO, potom táto dohoda nemala byť ani podpísaná. Členstvo Kosova v OSN je pre nás neprijateľné. A po tretie, je neprijateľné ohrozovať životy, slobody a práva Srbov v Kosove a Metohiji,” povedal Dačić pre “Politiku”.

Šéf srbskej diplomacie povedal, že Srbsko chce hovoriť, ale že “sme už dávno stratili dôveru v rôzne činy, ktoré sme podpísali” a že nie je realistické hovoriť o serióznom pláne a o tom, že každý deň musíte “uhasiť požiare” prichádzajúce z Prištiny.

“Kurti <pozn.red. kosovský premiér> chce použiť skratku na vyriešenie otázky Kosova, čo znamená, že vojensky prevezme sever. V podmienkach fyzických útokov na Srbov, zatýkania, zranení detí, útokov na Srbov počas Vianoc je veľmi ťažké hovoriť o mierových plánoch. Preto je každému jasné, že Albin Kurti je hlavnou prekážkou mieru a stability v Kosove,” povedal Dačić.

“Výbor ministrov túto požiadavku neaktivoval a otázkou je, či všetky krajiny, ktoré uznali nezávislosť tzv. Kosova sú presvedčené, že o tejto téme by sa malo diskutovať,” povedal Dačić a dodal, že “Island ako predsedníctvo Rady Európy znáša veľký tlak, predovšetkým zo strany Nemecka, aby túto otázku zaradil do programu.”

“V podstate takzvané Kosovo by nemalo právo byť členom Rady Európy, pretože nie je štátom a členmi môžu byť len štáty, Kosovo sa nestalo ani členom OSN. Po prvýkrát by sa stalo, že dôjde k prehlasovaniu v súvislosti s prijatím nového člena do Rady Európy, a preto mnohé krajiny nie sú touto myšlienkou nadšené. Pokiaľ ide o EÚ, rozhodnutia sa prijímajú na základe konsenzu a päť členov neuznáva nezávislosť Kosova a Metohije, takže nie je možné, aby toto rozhodnutie bolo pozitívne. Kosovo a Metohija sa tiež nemôže stať členom OBSE, pretože rozhodnutia sa prijímajú aj na základe konsenzu,” povedal Dačić.

Minister uviedol, že Srbsko je pod veľkým tlakom, aby zosúladilo svoju zahraničnú politiku s politikou EÚ a uvalilo na Rusko sankcie, a poukázal na to, že principiálny postoj Srbska zostáva rovnaký, ako bol stanovený na zasadnutí Bezpečnostnej rady bezprostredne po vypuknutí konfliktu na Ukrajine.

“Považujeme za nesprávne porušovať územnú celistvosť Ukrajiny, ale otázka pripojenia sa k sankciám voči Rusku, ako každému inému štátu, bude závisieť od našich národných a štátnych záujmov. Neustále nám hovoria, že percento nášho súladu, ktoré je v súčasnosti na úrovni 45 percent, sa musí zvýšiť. Problém je v tom, že toto percento je nižšie v dôsledku vojny na Ukrajine a sankcií voči Rusku, ku ktorému Srbsko nevstúpilo, ale má aj celý rad hodnotení krajín, ktoré sú pre nás dôležité, ako sú Čína a Irán, ktoré sú na našej strane, pokiaľ ide o vstup Kosova do OSN,” povedal Dačić.

Na otázku, či ruský veľvyslanec požiadal Srbsko, aby sa nezúčastňovalo na niektorých medzinárodných stretnutiach, minister uviedol, že to nie je celkom pravda, lebo je reč o nových formátoch, ktoré by sa objavili a ktoré by boli proti Rusku.

Povedal, že nejde o samit pre demokraciu a Radu Európskeho politického spoločenstva, ale o nové protiruské medzinárodné spojenectvá, ktoré sa vytvoria, a dodal, že “počúvame každého, ale autonómne prijímame rozhodnutia”.

Západ má dvojaký meter
Minister Dačić povedal, že konflikt na Ukrajine je akousi “svetovou vojnou”, minister Dačić hovorí, že je to svetová vojna vo všetkých jej charakteristikách, pretože dôsledky sa týkajú celého sveta, hoci ozbrojené boje sa vedú len na jednom mieste a že celý svet je nasmerovaný tak, aby bol na jednej alebo druhej strane.

“Existujú iniciatívy na vytvorenie skupiny priateľov z nich alebo skupiny priateľov z tých v OSN, v ktorých sa vyhýbame účasti, pretože keď ste v takto definovanej skupine, potom ste nepriateľom týchto ostatných,” povedal minister.

Zopakoval, že v západných krajinách existuje dvojitý meter, pretože Srbsko je nútené uvaliť na Rusko sankcie a odsúdiť Čínu a prehrať boj za svoju územnú celistvosť, a preto je naša pozícia veľmi zložitá.

Pri príležitosti vyhlásenia Merkelovej, že podpísanie dohôd z Minska bolo len kúskom času na vyzbrojenie Ukrajiny, Dačić hovorí, že nás to núti zamyslieť sa nad tým, či podpísané dohody, ku ktorým bolo Srbsko donútené, slúžili na takúto prípravu na takzvané Kosovo.

“To nám hovorí o morálke a bezzásadovosti medzinárodného spoločenstva,” povedal.

Pracujeme na zlepšovaní vzťahov s Chorvátskom, rešpektujeme územnú suverenitu Bosny a Hercegoviny

Dačić zhrnul výsledky svojho pobytu v Záhrebe a povedal, že je veľkou otázkou, či uspejeme v našom zámere zlepšiť vzťahy s Chorvátskom, keďže na oslave Srbskej národnej rady nebol čas ani miesto, aby chorvátsky premiér Andrej Plenković vo svojom prejave spomínal údajnú agresiu počas Miloševićovej éry bez toho, aby spomenul “Búrku”, a tiež všetky ostatné otázky genocídy voči Srbom v druhej svetovej vojne.

Zhodnotil, že protisrbské nálady sa v Chorvátsku vytvárajú už roky, takže je ťažké pracovať na normalizácii vzťahov a že na prekonanie tejto situácie je potrebná politická vôľa.

“Budeme mať úspech, ak sa budeme zaoberať konkrétnymi otázkami, nie robiť protisrbskú hystériu. Je ťažké očakávať, že jeden z nás zmení názor, ale pokúsme sa hľadať nejaký spoločný záujem,” uzavrel Dačić.

Zmienil sa aj o útokoch Federácie Bosny a Hercegoviny za jeho účasť na príležitosti Dňa Republiky srbskej, pričom uviedol, že Srbsko rešpektuje územnú celistvosť Bosny a Hercegoviny, ale nikto nám nemôže zakázať pestovať čo najlepšie vzťahy so srbským ľudom.

ZDROJ: RT Balkan

Možno Vás bude zaujímať