V Nemecku začal samit s balkánskymi lídrami ako súčasť plánov Berlína na urýchlenú integráciu regiónu do EÚ

BERLÍN (03.11.2022) – Lídri šiestich krajín západného Balkánu sa v Berlíne stretli s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom a predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, aby prediskutovali proces rozširovania EÚ, regionálnu spoluprácu a energetickú bezpečnosť.

„Integrácia regiónu do EÚ sa stala naliehavejšou po (začiatku) ruskej vojny s Ukrajinou,“ povedal pod podmienkou anonymity vysoký nemecký diplomat. “Radi by sme posilnili spoluprácu medzi týmito krajinami. A chceli by sme ich priblížiť k EÚ,” zdôraznil diplomat.

Dodal, že Scholz sa zaviazal urýchliť vstup Srbska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny, Severného Macedónska, Kosova a Albánska do EÚ.

Krajiny západného Balkánu sa o členstvo v EÚ usilujú už viac ako desať rokov a ich lídri opakovane kritizujú svojich európskych partnerov za neochotu prijímať nových členov, čím blokujú rozširovanie EÚ.

Srbsku a Čiernej Hore bol udelený štatút kandidátskej krajiny EÚ pred viac ako 10 rokmi a odvtedy pokračujú v rokovaniach o vstupe do bloku.

EÚ sa rozhodla začať rozhovory o členstve s Albánskom a Severným Macedónskom v júli, zatiaľ čo Bosna a Hercegovina dúfa, že v decembri tohto roku získa štatút kandidátskej krajiny EÚ. Kosovo sa zatiaľ považuje len za potenciálneho kandidáta na vstup do EÚ.
Podľa diplomatov EÚ očakáva, že krajiny západného Balkánu zosúladia svoju zahraničnú politiku so zahraničnou politikou EÚ a podporia sankcie bloku proti Rusku.

Úzke vzťahy Srbska s Ruskom a jeho nedávne dohody o podpore spolupráce s Moskvou sú zdrojom obáv, povedal vysoký nemecký diplomat.

Očakáva sa, že Scholz, predsedníčka Európskej komisie von der Leyenová a balkánski lídri budú počas štvrtkového obeda diskutovať o otázkach zahraničnej politiky, rusko-ukrajinskom konflikte a zvýšenom počte utečencov na balkánskej trase.

Jedným z vrcholov samitu bude podľa diplomatov ceremoniál podpisu troch dohôd lídrami.

Na základe týchto dohôd si bude šesť krajín západného Balkánu vzájomne uznávať svoje preukazy totožnosti, univerzitné diplomy, odborné kvalifikácie a tituly, čo umožní voľný pohyb a užšiu regionálnu spoluprácu, povedal vysoký diplomat.

Očakáva sa, že počas samitu budú lídri diskutovať aj o energetickej bezpečnosti, elektrických prepojeniach na západnom Balkáne a podpore EÚ pre krajiny na posilnenie spolupráce v tejto oblasti.

Samit o západnom Balkáne sa bude konať ako súčasť „berlínskeho procesu“, ktorý Nemecko vytvorilo v roku 2014 ako platformu pre spoluprácu na vysokej úrovni medzi EÚ a balkánskymi štátmi.

Zdroj: Daily Sabah/ Ruptly

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *