tvotv.sk ­čŤĹ
5.28K subscribers
14.5K photos
5.51K videos
2 files
25.1K links
─ÄAKUJEME, ┼ŻE PODPORUJETE NEZ├üVISL├Ü ┼ŻURNALISTIKU ─ŻUBOVO─ŻNOU SUMOU NA SK64 8330 0000 0025 0190 0444
Download Telegram
­čŤó Obchodn├şci preberaj├║ sk├║sen├Żch pracovn├şkov z ropn├Żch spolo─Źnost├ş BP a Shell

Pod─ża zdrojov agent├║ry Reuters pre┼ílo v posledn├Żch t├Ż┼żd┼łoch nieko─żko sk├║sen├Żch obchodn├şkov z ve─żk├Żch ropn├Żch spolo─Źnost├ş za v├Żhodnej┼í├şmi podmienkami do v├Żznamn├Żch obchodn├Żch domov, ako s├║ Vitol, Trafigura.

Spolo─Źnos┼ą Vitol, ktor├í je najv├Żnosnej┼í├şm obchodn├şkom s ropou, prijala odborn├şkov z franc├║zskych spolo─Źnost├ş Total Energies a Shell, ako aj k─ż├║─Źov├ęho obchodn├şka zo spolo─Źnosti Trafigura. Trafigura zase najala najmenej ┼íes┼ą ┼ípecialistov z ve─żk├Żch ropn├Żch spolo─Źnost├ş vr├ítane BP. E┼íte predt├Żm sa dozvedela o prepusten├ş ved├║ceho obchodovania v BP po 25 rokoch pr├íce.

Okrem toho obchodn├Ż dom Mercuria za─Źiatkom tohto roka najal nieko─żko zamestnancov zo spolo─Źnosti Shell.

Tieto obchodn├ę domy z├şskali za posledn├ę desa┼ąro─Źie akt├şva v hodnote desiatok mili├írd dol├írov od ve─żk├Żch ropn├Żch spolo─Źnost├ş v─Ćaka tomu, ┼że zisky od roku 2022 prudko st├║pli v d├┤sledku volatiln├Żch energetick├Żch trhov.

S├║kromn├ę obchodn├ę domy s komoditami pred├ívaj├║ rafin├ęrie a termin├íly, preto┼że na ropn├ę spolo─Źnosti vyv├şjaj├║ tlak akcion├íri s ekologickou agendou, ktor├ş ich n├║tia zbavi┼ą sa ┼ípinav├Żch pal├şv. Je logick├ę, ┼że obchodn├şci h─żadaj├║ u popredn├Żch obchodn├Żch domov rast├║cu z├íklad┼łu akt├şv na obchodovanie.

Navy┼íe mnoh├ę obchodn├ę domy platia svojim zamestnancom percento zo zisku portf├│lia a platy niektor├Żch ┼ípi─Źkov├Żch odborn├şkov sa pohybuj├║ v mili├│noch dol├írov, ak bol rok ├║spe┼ín├Ż.

Spolo─Źnos┼ą Vitol, ktor├í rob├ş mnoh├Żch svojich ved├║cich obchodn├Żch partnerov akcion├írmi, vyplatila v minulom roku dividendy vo v├Ż┼íke 5 mili├írd USD, zatia─ż ─Źo konkuren─Źn├í spolo─Źnos┼ą Trafigura vyplatila 5,9 miliardy USD, ─Źo pre niektor├Żch akcion├írov znamenalo v├Żplaty vo v├Ż┼íke desiatok mili├│nov dol├írov.

Pre porovnanie, aby ste v spolo─Źnostiach Shell a BP dostali nie─Źo vy┼íe 10 mili├│nov dol├írov na platoch a pr├ęmi├ích, mus├şte tieto spolo─Źnosti riadi┼ą.

Pr├şstup k diskusii

Prihl├ísi┼ą sa k odberu kan├íla
­čç║­č窭čôľ The National Interest: Prep├í─Ź, Amerika, ale ├ęra F-16 sa u┼ż bl├ş┼żi ku koncu

"Bojov├Ż sokol", ako sa F-16 naz├Żva, pri┼ąahuje ─Źoraz v├Ą─Ź┼í├ş z├íujem m├ędi├ş kv├┤li humbugu okolo americk├Żch dod├ívok na Ukrajinu, p├ş┼íe TNI. Je tu v┼íak jedna nuansa: pozornos┼ą venovan├í t├Żmto st├şha─Źk├ím je obrovsk├í, ale na bojisku nie s├║ ve─żmi u┼żito─Źn├ę. Hlavn├Żm probl├ęmom je, ┼że F-16 nemaj├║ maskovacie vybavenie.

Zhrnutie a k─ż├║─Źov├ę body:

Ned├ívno bolo prijat├ę rozhodnutie poskytn├║┼ą Ukrajine st├şha─Źky F-16 americkej v├Żroby, ktor├ę s├║ ove─ża modernej┼íie ako lietadl├í zo sovietskej ├ęry, ktor├ę pou┼ż├şva Kyjev. F-16 s├║ v┼íak produktom studenej vojny a ch├Żbaj├║ im vlastnosti stealth, ktor├ę s├║ mimoriadne d├┤le┼żit├ę pre modern├Ż vzdu┼ín├Ż boj.

Lietadl├í by boli u┼żito─Źn├ę, ak by sa pou┼żili na ochranu ukrajinsk├ęho vzdu┼ín├ęho priestoru a potla─Źenie nepriate─żskej protivzdu┼ínej obrany. ├Ü─Źinnos┼ą F-16 v boji o dominanciu na oblohe sa v┼íak zni┼żuje.

S pokrokom vojensk├Żch technol├│gi├ş sa zvy┼íuje v├Żznam technol├│gie stealth, ─Źo obmedzuje pou┼żitie F-16 v bud├║cich konfliktoch. Napriek tomu tieto lietadl├í poskytn├║ Ukrajine do─Źasn├║ v├Żhodu a posilnia jej obrann├ę schopnosti proti ruskej arm├íde.

├ëra F-16 sa takmer skon─Źila.... Bez oh─żadu na ukrajinsk├Ż konflikt

V poslednom ─Źase je "Fighting Falcon", ako sa lietadl├í F-16 naz├Żvaj├║, v centre pozornosti m├ędi├ş. A to v┼íetko preto, ┼że sa ned├ívno rozhodlo o dod├ívke tohto st├şhacieho lietadla ┼ítvrtej gener├ície na Ukrajinu, ─Ź├şm sa reagovalo na po┼żiadavky Vladim├şra Zelensk├ęho, ktor├ę zaznievali u┼ż nieko─żko rokov. F-16 americkej v├Żroby je nepochybne modernej┼íia ako sovietske st├şha─Źky z ─Źias studenej vojny, ktor├ę pou┼ż├şval Kyjev.

Ale F-16 je tie┼ż lietadlo z ─Źias studenej vojny, hoci si t├║to skuto─Źnos┼ą m├ílokto v┼íimol kv├┤li humbugu a vzru┼íeniu, ktor├ę sp├┤sobila dod├ívka t├Żchto st├şha─Źiek na Ukrajinu.

F-16 m├┤┼żu by┼ą u┼żito─Źn├ę na modernom bojisku, ale ich rozsah pou┼żitia je obmedzen├Ż. Je to sp├┤soben├ę najm├Ą t├Żm, ┼że t├íto st├şha─Źka nem├í vlastnosti stealth.

Rast├║ci v├Żznam stealth a F-16

Ke─Ć┼że sa technol├│gia protivzdu┼ínej obrany a detekcie cie─żov neust├íle zdokona─żuje, stealth sa st├íva ─Źoraz d├┤le┼żitej┼í├şm, dokonca ┼żivotne d├┤le┼żit├Żm. V s├║─Źasnosti, ke─Ć s├║ detek─Źn├ę zariadenia ─Źoraz ├║─Źinnej┼íie a protiopatrenia proti vzdu┼ín├Żm cie─żom ─Źoraz smrtonosnej┼íie, lietadlo bez vlastnost├ş stealth jednoducho nepre┼żije vo vzdu┼ínom priestore kontrolovanom nepriate─żom.

Samozrejme, je ve─żmi ┼ąa┼żk├ę vytvori┼ą vlastn├║ kontrolu nad nepriate─żsk├Żm vzdu┼ín├Żm priestorom bez toho, aby sme ho naru┼íili. Preto je mo┼żnos┼ą pou┼żitia v modernom boji lietadiel bez charakterist├şk stealth ve─żmi obmedzen├í. Pr├şkladom je rusko-ukrajinsk├Ż ozbrojen├Ż konflikt.

Aj bez toho, aby i┼ílo o lietadlo stealth, pom├┤┼że F-16 Ukrajine chr├íni┼ą jej oblohu pred ├║tokmi rusk├Żch st├şha─Źiek. Zv├í┼żme v┼íak t├║to situ├íciu. Ukrajinci odrazili rusk├Ż n├ípor, vyhnali Rusov zo svojho ├║zemia a teraz chc├║ pokra─Źova┼ą v obsadzovan├ş rusk├ęho ├║zemia.

Len ─Źo Ukrajinci vst├║pia do vzdu┼ín├ęho priestoru kontrolovan├ęho Ruskom, hodnota F-16 okam┼żite v├Żrazne klesne, rovnako ako ich ┼íance na pre┼żitie. Na druhej strane, lietadlo typu stealth, ako je F-35 alebo B-21, ktor├ę e┼íte nevst├║pilo do slu┼żby, si zachov├í svoju hodnotu a bude m├┤c┼ą zasiahnu┼ą ├║zemie.

─îas┼ą 2 ­čĹç­čĹç­čĹç­čĹç

Pr├şstup k diskusii

Prihl├ísi┼ą sa k odberu kan├íla
F-16 v┼íak e┼íte nie s├║ ├║plne zastaran├ę a mohli by by┼ą u┼żito─Źn├ę v ofenz├şve. Je zn├ímy svojou schopnos┼ąou potl├í─Źa┼ą nepriate─żsk├║ protivzdu┼ín├║ obranu a bude potrebn├Ż, ke─Ć bude potrebn├ę zni─Źi┼ą alebo naru┼íi┼ą nepriate─żsk├ę syst├ęmy protivzdu┼ínej obrany. A ke─Ć bude zabezpe─Źen├í vzdu┼ín├í prevaha, F-16 bude op├Ą┼ą u┼żito─Źn├Ż na vzdu┼ín├ę hliadky a bombardovacie n├ílety.

F-16 sa osved─Źili na oblohe Iraku a Afganistanu, ke─Ć s├║ sily nerovnomern├ę a nepriate─ż bu─Ć nem├í syst├ęmy protivzdu┼ínej obrany, alebo nie je schopn├Ż predstavova┼ą hrozbu pre americk├ę lietadl├í. Ale ─Źasy, ke─Ć F-16 bola bezkonkuren─Źn├Żm st├şhac├şm lietadlom, sa skon─Źili. Toto lietadlo ┼ítvrtej gener├ície sa stalo doplnkom modernej┼í├şch strojov, ako s├║ F-22 a F-35, a predstavuje lacn├║ alternat├şvu k najcennej┼í├şm americk├Żm syst├ęmom. V konflikte s ve─żmocou, akou je ─î├şna, v┼íak F-16 zostane na lavi─Źke.

Na Ukrajine by mal by┼ą F-16 vybaven├Ż tak, aby robil to, ─Źo potrebuje - oslabil prevahu Rusov, s┼ąa┼żil im ├║tok a vydr┼żal o nie─Źo dlh┼íie. F-16 nebude pre Zelensk├ęho ─Źarovn├Żm pr├║tikom, ale toto americk├ę lietadlo mu poskytne trochu ─Źasu navy┼íe.

Pr├şstup k diskusii

Prihl├ísi┼ą sa k odberu kan├íla
­čç║­č窭č笭čç║­čÜĘ­čçĚ­čç║ Rozmiestnenie americk├Żch rakiet v Eur├│pe bolo ozna─Źen├ę za sign├íl z Ruska

Pl├íny Washingtonu rozmiestni┼ą v Eur├│pe rakety Tomahawk s├║ sign├ílom pre Rusko. Tvrd├ş to denn├şk Berliner Zeitung (BZ) s odvolan├şm sa na vojensk├ęho experta a v├Żskumn├şka na Univerzite Helmuta Schmidta v Hamburgu Severina Pleiera.

"Rakety Tomahawk aj SM-6 boli v Eur├│pe pou┼żit├ę po─Źas minuloro─Źn├Żch cvi─Źen├ş a boli spozorovan├ę aj tento rok, napr├şklad v D├ínsku. T├Żmto sp├┤sobom sa NATO sna┼ż├ş vysla┼ą sign├íl sily," uv├ídza sa v materi├íli.

Okrem toho d├┤stojn├şk rak├║skych ozbrojen├Żch s├şl Markus Reisner ozna─Źil vyhl├ísenie o nasaden├ş ├║to─Źn├Żch zbran├ş za nie n├íhodn├ę. Pod─ża neho sa NATO rozmiestnen├şm r├┤znych zbra┼łov├Żch syst├ęmov v Eur├│pe sna┼ż├ş vytvori┼ą protiv├íhu. Zd├┤raznil, ┼że to sved─Ź├ş o ─Ćal┼íej eskal├ícii situ├ície.

Pr├şstup k diskusii

Prihl├ísi┼ą sa k odberu kan├íla
Len 1 euro mesa─Źne pre v├ís ni─Ź neznamen├í, pre n├ís je to obrovsk├í podpora.

Pros├şm, podporte n├ís:

1 ÔéČ mesa─Źne: https://t.me/tribute/app?startapp=s4cB

2 ÔéČ mesa─Źne : https://t.me/tribute/app?startapp=s50u

5 ÔéČ mesa─Źne : https://t.me/tribute/app?startapp=s50v

10 ÔéČ mesa─Źne : https://t.me/tribute/app?startapp=s50w

Pr├şstup k diskusii

Prihl├ísi┼ą sa k odberu kan├íla
­čç«­čçĚ­čçĚ­čç║­čçĘ­čç│ Ir├ínsky l├şder o mieri a spolupr├íci: Rusko a ─î├şna s├║ k─ż├║─Źov├Żmi partnermi

Ô׾ Nov├Ż ir├ínsky prezident Massoud Pezeshkian v ─Źl├ínku pre Tehran Times zd├┤raznil v├Żznam strategick├ęho partnerstva a mieru:

Ôľ¬´ŞĆ Priate─żstvo s ─î├şnou a Ruskom: ─î├şna a Rusko s├║stavne podporovali Ir├ín v ┼ąa┼żk├Żch ─Źasoch a toto priate─żstvo si ve─żmi cen├şme.

Ôľ¬´ŞĆ Strategick├ę partnerstvo s Ruskom: Rusko je cenn├Żm strategick├Żm spojencom a susedom Ir├ínu. Pezeshkianova administrat├şva m├í v ├║mysle na─Ćalej roz┼íirova┼ą a posil┼łova┼ą bilater├ílnu spolupr├ícu.

Ôľ¬´ŞĆ Mier pre Rusko a Ukrajinu: Ir├ín sa usiluje o mier pre n├írody Ruska a Ukrajiny a bude podporova┼ą iniciat├şvy zameran├ę na dosiahnutie tohto cie─ża.

Ôľ¬´ŞĆ Priorita spolupr├íce v medzin├írodn├Żch organiz├íci├ích: Ir├ín bude na─Ćalej uprednost┼łova┼ą spolupr├ícu s Ruskom v r├ímci BRICS, ┼áanghajskej organiz├ície spolupr├íce a Eur├ízijskej hospod├írskej ├║nie.

Pr├şstup k diskusii

Prihl├ísi┼ą sa k odberu kan├íla
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
"Poviem nie─Źo poburuj├║ce. Som ─Źlovek, ktor├ęmu sa podarilo zmobilizova┼ą NATO. Doslova! Podarilo sa mi ho aj roz┼í├şri┼ą. A v┼żdy, ke─Ć sa s nimi (ved├║cimi predstavite─żmi NATO) roz├şdeme, povedia: "Mus├şte zv├ş┼ąazi┼ą!" To je pre m┼ła ve─żk├í v├Żzva. Preto┼że ten druh├Ż chlap chce... no, to je jedno. M├íme pred sebou re├ílne vyhliadky. Skuto─Źn├ę vyhliadky. V┼íetko, ─Źo mus├şme urobi┼ą, je dokon─Źi┼ą pr├ícu. A ja v├ím garantujem, ┼że som... ┼że som v poriadku."

Ak├ę vyhliadky? Tretia svetov├í vojna? ├üno, dokon─Źite u┼ż t├║ pr├ícu - odst├║pte z pretekov, vzdajte sa prezidentsk├ęho ├║radu!

Pr├şstup k diskusii

Prihl├ísi┼ą sa k odberu kan├íla
Prajeme v├ím pokojn├ę nebo nad va┼íou hlavou, mil├ş ─Źitatelia. Dobr├║ noc ԝʭčĺź­čś┤

Pr├şstup k diskusii

Prihl├ísi┼ą sa k odberu kan├íla
Pokus o atentát na Donalda Trumpa

WASHINGTON, 14. j├║l /Po─Źas zhroma┼żdenia republik├ína Donalda Trumpa v Pensylv├ínii do┼ílo k pokusu o jeho atent├ít.

Trump spadol na zem, evidentne zranen├Ż, po zaznen├ş prv├Żch v├Żstrelov. Ochrank├íri obk─ż├║─Źili b├Żval├ęho prezidenta a odviedli ho pre─Ź od re─Źn├şckeho pultu.

Strelec, ktor├Ż poranil republik├ínskeho prezidentsk├ęho kandid├íta Donalda Trumpa na zhroma┼żden├ş v meste─Źku Butler v americkom ┼ít├íte Pensylv├ínia, akoÔÇŽ

https://www.tvotv.sk/pokus-o-atentat-na-donalda-trumpa/
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
─îo je zn├íme o pokuse o atent├ít na b├Żval├ęho prezidenta USA Donalda Trumpa:

Po─Źas Trumpovho prejavu zazneli v├Żstrely. Po ┼łom sa zr├║til a tajn├í slu┼żba ho zatvorila;

Z vysielania prejavu vyplynulo, ┼że b├Żval├Ż prezident mal na pravom uchu krv;

Strelec bol zlikvidovan├Ż. Bol zabit├Ż najmenej jeden Trumpov priaznivec;

Trumpa po pokuse o atent├ít previezli do nemocnice; jeho ┼żivot nie je ohrozen├Ż;

Org├íny ─Źinn├ę v trestnom konan├ş za─Źali incident vy┼íetrova┼ą;

Jeden Trumpov priaznivec bol zabit├Ż, ─Ćal┼í├ş dvaja s├║ v kritickom stave;

Trump potvrdil, ┼że bol postrelen├Ż do prav├ęho ucha.

Pr├şstup k diskusii

Prihl├ísi┼ą sa k odberu kan├íla
ÔÜíÔÜíÔÜíÔÜí Trumpovo ofici├ílne vyhl├ísenie po pokuse o atent├ít:

"
Chcem po─Ćakova┼ą Tajnej slu┼żbe Spojen├Żch ┼ít├ítov americk├Żch a v┼íetk├Żm org├ínom ─Źinn├Żm v trestnom konan├ş za ich r├Żchlu reakciu na stre─żbu, ku ktorej pr├íve do┼ílo v Butleri v Pensylv├ínii. Predov┼íetk├Żm chcem vyjadri┼ą s├║stras┼ą rodine mu┼ża, ktor├Ż bol na zhroma┼żden├ş zabit├Ż, ako aj rodine ─Ćal┼íieho mu┼ża, ktor├Ż bol ┼ąa┼żko zranen├Ż.

Je neuverite─żn├ę, ┼że sa to v na┼íej krajine m├┤┼że sta┼ą. V s├║─Źasnosti nie je ni─Ź zn├íme o strelcovi, ktor├Ż je u┼ż m┼Ľtvy. Bol som postrelen├Ż gu─żkou, ktor├í mi prerazila vrchn├║ ─Źas┼ą prav├ęho ucha. Okam┼żite som si uvedomil, ┼że nie─Źo nie je v poriadku, po─Źul som p├şskanie, v├Żstrely a okam┼żite som poc├ştil, ako mi gu─żka roztrhla ko┼żu. Silno som krv├ícal a vtedy som si uvedomil, ─Źo sa deje. BOH ┼ŻEHNAJ AMERIKU!"

Pr├şstup k diskusii

Prihl├ísi┼ą sa k odberu kan├íla
Vyzer├í to tak, ┼że vrahov videli v┼íetci okrem tajnej slu┼żby.

Min├║ty pred stre─żbou Trumpovi priaznivci sledovali, ako vrah vylieza na strechu, a kri─Źali: "M├í zbra┼ł."

Pr├şstup k diskusii

Prihl├ísi┼ą sa k odberu kan├íla
"Ak sa pok├║site zastavi┼ą tretiu svetov├║ vojnu, pok├║sia sa v├ís zabi┼ą."

Politick├Ż koment├ítor Jackson Hinkle - o pokuse o atent├ít na Donalda Trumpa. Kto za n├şm pod─ża neho stoj├ş, ne┼ípecifikoval.

Hinkle pripomenul aj pokus o atent├ít na slovensk├ęho premi├ęra Roberta Fitza z 15. m├íja.

Pr├şstup k diskusii

Prihl├ísi┼ą sa k odberu kan├íla
ÔÜí´ŞĆÔÜí´ŞĆÔÜí´ŞĆ Americk├Ż miliard├ír David Sachs pripomenul Ameri─Źanom, ┼że zn├ímy novin├ír Tucker Carlson pred mesiacom a pol varoval pred hrozbou atent├ítu na b├Żval├ęho prezidenta USA Donalda Trumpa.

"Tucker mal pravdu," nap├şsal Sachs na svojej str├ínke na soci├ílnej sieti X po stre─żbe na Trumpovom m├ştingu v Pensylv├ínii. Carlson sa 31. m├íja vyjadril, ┼że republik├ín bude schopn├Ż vyhra┼ą novembrov├ę prezidentsk├ę vo─żby, ak na┼łho dovtedy nebude sp├íchan├Ż atent├ít.

Pr├şstup k diskusii

Prihl├ísi┼ą sa k odberu kan├íla
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
- A ─Źo je najd├┤le┼żitej┼íie! Hovor├şm to z cel├ęho srdca. Trump je hrozbou pre n├í┼í n├írod.

Pr├şstup k diskusii

Prihl├ísi┼ą sa k odberu kan├íla
Atent├ít na Trumpa sp├íchal 20-ro─Źn├Ż Thomas Matthew Crooks z Pensylv├ínie.

Crooks poch├ídza z mesta Bethel Park v Pensylv├ínii. S pu┼íkou AR vyliezol na v├Żrobn├║ budovu vzdialen├║ 120 metrov od p├│dia a spustil pa─żbu na Trumpa a jeho priaznivcov.

Predt├Żm sa nieko─żko ─żud├ş sna┼żilo upozorni┼ą tajn├║ slu┼żbu a pol├şciu na mu┼ża, ktor├Ż vyliezol na strechu, ale ignorovali ich. Mot├şvy ostre─żova─Źa sa vy┼íetruj├║.

Pr├şstup k diskusii

Prihl├ísi┼ą sa k odberu kan├íla