Západ nemá dostatok tankov ani pre seba. Nepríjemnosti vedúcich európskych mocností o dodávku 14 ťažkých bojových vozidiel Challenger 2 na Ukrajinu.

Rozhodnutie Londýna dodať Ukrajine 14 ťažkých tankov Heavy Challenger 2 má za cieľ začať novú éru silnejšej spojeneckej pomoci Kyjevu.

V prvom rade sa očakáva, že dvaja významní európski výrobcovia, Francúzsko a Nemecko, zareagujú, ale veci nejdú podľa plánu. Problémom je množstvo, logistika a čas.

Očakáva sa, že Nemecko vstúpi na scénu, najmä preto, že od Berlína sa vyžaduje povolenie pre Poliakov na zaslanie nemeckých tankov Leopard 2, ale toto schválenie kvôli nezhodám v nemeckých orgánoch neprichádza.

Odborníci poukazujú na to, že kancelár Olaf Scholz by stále mohol podľahnúť obrovskému tlaku Varšavy a ďalších spojencov. Rozmiestnenie tankov bolo pre Nemecko červenou čiarou v napätí vzťahov s Moskvou. Západoeurópski zástancovia tejto politiky sa odvolávajú na ostreľovanie civilných cieľov na Ukrajine, píše sa v srbských novinách “Novosti.”

“Litva, Fínsko a Španielsko sú tiež v poradí na odoslanie tohto typu tanku, zatiaľ čo Švédsko o tom uvažuje. Ale aj keby Scholz ustúpil, otázkou je, aký veľký prínos by to mohlo byť pre Ukrajincov, pretože množstvá by podľa miestnych vojenských analytikov nestačili”, dopĺňujú srbské noviny.

Frank-Walter Steinmeier je nemecký politik, od 19. marca 2017 12. prezident Nemecka.

Je tu tiež otázka vyslania francúzskych Leclerc tankov, ktoré sú v rovnakej kategórii ako nemecké a britské. Bývalý plukovník francúzskej armády Per de Jong poukazuje na to, že Francúzsko ich jednoducho nemá dosť – iba 222. Frederic Cost, prednášajúci v Nadácii pre strategický výskum, uviedol, že Francúzsko potrebuje tieto tanky na osobnú ochranu, pričom 13 z nich je už v Rumunsku a 68 sa má zrekonštruovať.

“Ak by sme mali presunúť tanky Lekler na Ukrajinu, Francúzsko by bolo oslabené,” varuje odborník.

Plukovník De Jong tiež zvýrazňuje otázku nedostatočného množstva, pretože je presvedčený, že problém Ukrajiny nevyrieši niekoľko desiatok tankov, ale stovky, ktoré nie sú k dispozícii. Problémom je tiež dodacia lehota, pretože organizovaný transfer objemných nástrojov s hmotnosťou niekoľkých desiatok ton trvá dva až tri mesiace.

Potrebujeme rôzne druhy munície
Nakoniec vyvstáva otázka logistiky, pretože s takouto “farebnou” dodávkou ukrajinským silám by bolo mimoriadne ťažké zorganizovať stratégiu. Napríklad britský Challenger 2 má špeciálny kaliber, ktorý nepoužíva žiadny iný tank. Každý typ tanku vyžaduje vlastnú muníciu.

Možno Vás bude zaujímať