Zmení Biden názor? Ukrajina opäť žiada od Ameriky F-16

Ukrajinskí predstavitelia vyzvali členov Kongresu USA, aby tlačili na administratívu prezidenta Bidena, aby poslala do Kyjeva stíhačky F-16.

Agentúra Reuters uvádza, že ukrajinskí predstavitelia vrátane ministra zahraničných vecí Dmitrija Kulebu a demokrati a republikáni zo Senátu a Snemovne reprezentantov o tejto žiadosti rokovali v predchádzajúcich dňoch na okraj Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.

“Povedali nám, že chcú, aby F-16 potlačili protivzdušnú obranu nepriateľa, aby mohli presunúť svoje drony za ruskú prednú líniu,” povedal britskej tlačovej agentúre senátor Mark Kelly, bývalý astronaut a kapitán amerického námorníctva.

Minulý mesiac Biden odmietol myšlienku dodania stíhačiek Lockheed Martin F-16 na Ukrajinu. Variantu vyslania lietadiel F-16 do Kyjeva však kategoricky nevylúčili.

“Diskusie budú pokračovať počas niekoľkých nasledujúcich týždňov a mesiacov,” povedala CNN americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomas-Greenfieldová.

Štyri delegácie zo Senátu a Snemovne reprezentantov sa pripojili k tomu, čo nazvali „najväčším počtom amerických zákonodarcov, ktorí sa zúčastnili na veľkom európskom bezpečnostnom stretnutí“ od jeho založenia v roku 1963, čím ukázali jasnú podporu Ukrajine.

Kelly a ďalší traja zákonodarcovia, ktorí hovorili s ukrajinskými predstaviteľmi, uviedli, že veria, že v Kongrese sa rozvíja podpora, aby Kyjevu poskytli F-16, jedno z najuniverzálnejších viacúčelových bojových lietadiel na svete.

Pri tej príležitosti Ukrajinci zdôvodnili, že ich piloti by mohli efektívnejšie zamerať ruské raketové jednotky S-300 a S-400, ak by boli rakety odpaľované z vyspelejších lietadiel, ako je F-16.

“Tvrdia, že to lietadlo potrebujú na misiu na potlačenie nepriateľskej protivzdušnej obrany,” povedal Kelly.

Povedal však, že kým na zvládnutie plných schopností F-16 je potrebný aspoň rok výcviku, ukrajinskí piloti by sa mohli naučiť robiť „obmedzený počet vecí za pár mesiacov“.

Podpora poskytnúť Ukrajine vyspelé lietadlá štandardu NATO rastie na oboch stranách Atlantiku, preto Veľká Británia uviedla, že je ochotná poskytnúť ukrajinským silám výcvik.

Republikánsky senátor Lindsey Graham povedal, že americkí zákonodarcovia vo veľkej miere podporujú výcvik ukrajinských pilotov na F-16 a povedal, že verí, že Bidenova administratíva s tým čoskoro bude súhlasiť. Odhaduje, že tento krok by neviedol k eskalácii konfliktu.

“Nebojte sa vyprovokovať Vladimira Putina, nebojte sa, že ho porazíte,” povedal pre ABC.

Od začiatku ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine poskytol Washington Kyjevu vojenskú pomoc približne vo výške 30 miliárd dolárov.

Rozhovory o vyslaní stíhačiek do Kyjeva nasledovali po týždňoch diskusií o tankoch medzi Francúzskom, Britániou, USA a Nemeckom.

Nemecko si koncom januára stanovilo za cieľ dať Ukrajine k dispozícii celý prápor s 30 až 31 bojovými tankami. 14 tankov vraj pochádza zo zásob Bundeswehru, zatiaľ čo Berlín čaká na spojencov na zvyšné tanky. Kancelár Olaf Scholz začiatkom tohto týždňa vyzval nemeckých partnerov, aby dodali bojové tanky Ukrajine.

Povedal, že v Mníchove bude “intenzívne” presadzovať, “aby každý, kto môže dodať bojové tanky Ukrajine, tak urobil teraz”.

Nemecko pomôže “uľahčiť toto rozhodnutie partnerom”, napríklad výcvikom ukrajinských vojakov alebo poskytovaním podpory v oblasti zásobovania a logistiky, citovala kancelára agentúra AFP.

Zdroj: RT BALKAN

Možno Vás bude zaujímať