Maďarsko predĺžilo dohodu s Ruskom o dodatočných dodávkach plynu

Maďarsko predĺžilo dohodu s Ruskou federáciou o dodatočných dodávkach plynu a dohodlo sa na preferenčnom režime platieb za hlavné objemy paliva prijatého od Gazpromu. Oznámil to v utorok maďarský minister zahraničných vecí a zahraničných ekonomických vzťahov Peter Szijjártó po rokovaní v Moskve s ruským vicepremiérom Alexandrom Novakom.

Minister zahraničných vecí pripomenul, že minulý rok strany uzavreli dohodu o dodatočných dodávkach plynu do Maďarska, ktoré presahujú objemy stanovené dlhodobou zmluvou. Gazprom si túto možnosť ponechá,” povedal Szijjártó vo videoposolstve odvysielanom na jeho facebookovej stránke.

Na rokovaniach sa tiež rozhodlo, že Maďarsko bude môcť prijímať “odložené platby nad určitú hranicu v prípade extrémneho zvýšenia cien” plynu, povedal minister. Okrem toho ho Novak ubezpečil o bezpečnosti a stabilite dodávok cez plynovod Turkish Stream. “To sú tri dobré správy v oblasti dodávok zemného plynu,” uzavrel Szijjártó.

Pripomenul, že “približne 80-85% dodávok plynu do Maďarska sa uskutočňuje priamo z Ruska, takže ich kontinuita má zásadný a rozhodujúci význam”. Minister zahraničných vecí uviedol, že Maďarsko bude môcť získať odklad platieb, ak ceny na trhu s plynom v Európe stúpnu nad 150 eur za MWh. “Vďaka Bohu, dnes sú ceny energií oveľa nižšie, ale uplynulý rok nám ukázal, že musíme byť pripravení na extrémne situácie,” povedal Szijjártó.

Pokiaľ ide o Turkish Stream, poznamenal, že Rusko ubezpečilo, že má “všetky potrebné technológie, know-how a komponenty na udržanie normálnej prevádzky tohto plynovodu napriek sankciám EÚ”. “Takže práce na jeho údržbe a opravách v tomto roku prebehnú bez problémov,” povedal minister.

Alarmujúce predpovede

Szijjártó nevylúčil, že by mohol byť kritizovaný, a to aj politickou opozíciou v Maďarsku, za návštevu Moskvy v súčasných podmienkach, ale považuje to za nevyhnutné z hľadiska záujmov krajiny. “Otázka dodávok energie je fyzickou otázkou, nie politickou alebo ideologickou, či sa nám to páči alebo nie. Rusko a spolupráca s ním bude naďalej zohrávať rozhodujúcu úlohu pre energetickú bezpečnosť Maďarska,” zdôraznil minister zahraničných vecí.

Poznamenal, že po relatívne miernej zime sa “Európa pokúsila upokojiť”, ale Medzinárodná energetická agentúra nedávno zverejnila “zlovestnú správu”, v ktorej sa uvádza, že v nasledujúcej vykurovacej sezóne, keď sa bezpečnosť dodávok stane kritickou, vzniknú vážne ťažkosti.

“Po prvé, neexistuje žiadna záruka, že budúca zima bude taká mierna, a po druhé, dopyt po energii v čínskej ekonomike sa výrazne zvýši v dôsledku jej zotavenia z pandémie koronavírusu,” varoval minister. Po tretie, dodal, že Európa ešte nevytvorila potrebné kapacity na dodávky skvapalneného zemného plynu, ktorý by mohol nahradiť ruské palivo prichádzajúce plynovodmi.

Maďarsko dostáva väčšinu plynu používaného v krajine cez plynovod Turkish Stream a jeho vetvy cez Bulharsko a Srbsko. V minulom roku na tejto trase doviezla 4,8 miliardy metrov kubických ruského paliva.

Možno Vás bude zaujímať