O čom dnes hovorili Putin a Si Ťin-pching

MOSKVA, PEKING (30.December) – Vzťahy medzi Ruskom a Čínou obstoja vo všetkých testoch a sú modelom spolupráce medzi veľmocami v XXI storočí, uviedol v piatok ruský prezident Vladimir Putin v otvorenej časti rozhovoru s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom prostredníctvom videokonferencie.

Ruský vodca tiež uviedol, že očakáva jarnú návštevu svojho čínskeho náprotivku v Moskve, a ubezpečil o pripravenosti Pekingu zintenzívniť strategickú spoluprácu so svojím susedom a “byť globálnymi partnermi”.

Agentúra TASS zhromaždila hlavné tézy z otvorenej časti rokovaní, ktoré boli prvé pre oboch lídrov po znovuzvolení Si Ťin-pchinga do funkcie generálneho tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Číny v októbri.

Rusko-čínske partnerstvo

Putin uviedol, že význam partnerstva medzi Ruskom a Čínou ako stabilizačného faktora rastie na pozadí rastúceho geopolitického napätia. Podľa neho vzťahy medzi týmito dvoma krajinami “primerane odolávajú všetkým testom”, “naďalej dynamicky expandujú” a teraz “sú najlepšie v histórii”.

Moskva a Peking, zdôraznil ruský vodca, sa rovnako pozerajú na príčiny a priebeh transformácie globálnej geopolitickej scény a chránia nielen svoje vlastné záujmy, ale aj všetkých tých, ktorí sa zasadzujú za skutočne demokratický svetový poriadok.

Čínsky prezident tiež zdôraznil úzku strategickú zmluvu s ruským prezidentom: “Pod naším spoločným vedením čínsko-ruské komplexné partnerstvo a strategická spolupráca v novej ére demonštruje < … > odolnosť voči stresu.”

Si Ťin-pching tiež ubezpečil Putina, že Čína “tvárou v tvár jednoduchej a zďaleka nie jednoznačnej medzinárodnej situácii” je pripravená “zintenzívniť strategickú spoluprácu s Ruskom, poskytnúť si navzájom príležitosti na rozvoj a byť globálnymi partnermi”.

Návšteva Si Ťin-pchinga

Očakáva sa, že prezident Čínskej ľudovej republiky navštívi Moskvu na jar budúceho roka. “Nepochybujem o tom, že nájdeme príležitosť stretnúť sa osobne,” povedal Putin.

Zdôraznil, že táto návšteva “ukáže celému svetu silu rusko-čínskych väzieb v kľúčových otázkach, stane sa hlavnou politickou udalosťou roka v bilaterálnych vzťahoch”.

Prezident Ruskej federácie a prezident Čínskej ľudovej republiky naposledy osobne komunikovali v dvojstrannom formáte popri samite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu v polovici septembra. Začiatkom februára Putin odletel do Pekingu, kde rokoval so Si Ťin-pchingom.

Obrat a plyn

Obchodný obrat medzi Ruskom a Čínou rastie rekordne vysokým tempom a do konca roka sa zvýši asi o 25%, “napriek nepriaznivej vonkajšej situácii, nelegitímnym obmedzeniam a priamemu vydieraniu z niektorých západných krajín,” uviedol Putin.

Okrem toho ruský vodca pripomenul realizáciu významných infraštruktúrnych projektov – napríklad v odchádzajúcom roku sa po prvýkrát v histórii bilaterálnych vzťahov na hranici rieky Amur objavili trvalé cestné a železničné mosty.

O vojenskej spolupráci

Osobitné miesto vo vzťahoch medzi Ruskom a Čínou zaujíma vojenská a vojensko-technická spolupráca, ktorá prispieva nielen k zaisteniu vlastnej bezpečnosti, ale aj k “udržaniu stability v kľúčových regiónoch”, povedal Putin. Dodal, že Moskva má v úmysle posilniť spoluprácu s Pekingom v tejto oblasti.

Pri sčítaní výsledkov roka

Putin nazval Si Ťin – pchinga drahým priateľom a poznamenal, že majú “veľmi dobrú tradíciu” komunikovať na konci roka prostredníctvom videokonferencie – “zhrnúť prácu a načrtnúť plány < … > vymieňať názory na najnaliehavejšie medzinárodné otázky.”

Minulý rok prezident Ruskej federácie a prezident Čínskej ľudovej republiky viedli takýto rozhovor 15. decembra.

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať