Poľsko získa prístup k 137 miliardám eur z fondov Európskej únie, uviedla v piatok šéfka Európskej komisie

Poľsko získa prístup  k 137 miliardám eur z fondov Európskej únie, uviedla v piatok šéfka Európskej komisie po tom, čo nová vláda začala realizovať reformy, o ktorých tvrdí, že obnovia nezávislosť súdnictva.

Odblokovanie finančných prostriedkov bolo prísľubom proeurópskej koaličnej vlády premiéra Donalda Tuska a získanie prístupu k týmto prostriedkom by mohlo predstavovať investičný stimul pre ekonomiku, ktorá bola poznačená dôsledkami konfliktu na Ukrajine a negatívnymi vplyvmi  ekonomického oslabenia Nemecka, hlavného obchodného partnera Poľska.

„Mám dobré správy,“ povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na tlačovej konferencii vo Varšave. „Európska komisia na budúci týždeň predstaví dve rozhodnutia o európskych fondoch, ktoré sú momentálne zablokované. Tieto rozhodnutia povedú k 137 miliardám eur pre Poľsko,“ dodala.

Poľsko získa prístup k 60 miliardám eur z fondov určených na pomoc krajinám zotaviť sa z pandémie a prechodu od fosílnych palív. Varšava bude môcť použiť aj približne 76,5 miliardy eur z kohéznych fondov určených na zvýšenie životnej úrovne v najchudobnejších členských štátoch Európskej únie. 

“Je to veľa peňazí, dobre ich využijeme,” povedal Tusk. Poľský premiér na sociálnych sieťach oznámil, že rozmrazené prostriedky znamenajú pre Poľsko možnosť „veľkého civilizačného skoku“.

Predchádzajúca vláda strany Právo a spravodlivosť (PiS) bola zapletená do dlhodobého sporu s EÚ o reformy, ktoré podľa kritikov zvýšili politický vplyv na súdy. Brusel preto zablokoval prístup Varšavy k finančným prostriedkom s tým, že Varšava musí prijať reformy súdnictva, aby prostriedky rozmrazila.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *