Prejav Lavrova po zasadnutí Rady ministrov zahraničných vecí BRICS v Rio de Janeiro

Minister zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Lavrov sa zúčastnil zasadnutia Rady ministrov zahraničných vecí štátov BRICS, ktoré prebehlo pod brazílskym predsedníctvom. V následnom vyhlásení pre médiá sa dotkol kľúčových tém medzinárodných vzťahov, globálnej bezpečnosti a pozície Ruska v súčasnej geopolitickej situácii.

Summit BRICS ako symbol spolupráce

Lavrov ocenil brazílske predsedníctvo za organizáciu tohto diplomatického stretnutia a vyjadril dôveru v úspech blížiaceho sa 17. summitu BRICS, ktorý sa uskutoční 6.–7. júla 2025 v Riu de Janeiro. Zdôraznil, že Rusko podporí všetky iniciatívy smerujúce k ďalšiemu posilňovaniu strategického partnerstva medzi členskými štátmi.

Medzinárodná spravodlivosť a kritika ICC

Na otázku ohľadom možnosti vzniku nového medzinárodného súdneho orgánu v rámci BRICS Lavrov uviedol, že téma bola diskutovaná, no BRICS sa neprikláňa k vytváraniu vlastných súdnych štruktúr. Kritizoval Medzinárodný trestný súd (ICC) za jeho zaujatosť a politickú manipuláciu zo strany Západu. Zdôraznil, že Rusko na pôde OSN presadzuje depolitizáciu medzinárodného trestného súdnictva, pričom podporu tejto iniciatíve vyjadrili aj viaceré africké štáty.

Rast vojenských výdavkov a riziko globálneho konfliktu

Minister reagoval aj na alarmujúci nárast svetových vojenských výdavkov o 10 %, ktorý je najvyšší od studenej vojny. Potvrdil, že BRICS aktívne podporuje diplomatické riešenia a predchádzanie globálnemu konfliktu. Pripomenul spoločné vyhlásenie jadrovej päťky z januára 2022, iniciované Ruskom, v ktorom sa zdôrazňuje, že „jadrovú vojnu nemožno vyhrať a nesmie k nej dôjsť“.

Rusko-americký dialóg: návrat k normálu?

V súvislosti s nedávnym stretnutím prezidenta Putina s emisárom bývalého prezidenta Donalda Trumpa, Sergejom Witkoffom, Lavrov poznamenal, že dialóg je vždy lepší než konfrontácia, a že reakcie niektorých krajín na tento kontakt sú neadekvátne. Podľa Lavrova ide len o návrat k normálnym diplomatickým vzťahom, ktoré pretrvávali aj počas studenej vojny. Zdôraznil, že väčšina krajín globálneho Juhu a Východu vníma tieto kontakty pozitívne.

Prímerie a ukrajinský konflikt: skúsenosti a skepsa

Lavrov sa vyjadril aj k návrhom na prímerie v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Kritizoval nestabilný postoj Kyjeva, ktorý podľa neho často mení rétoriku v závislosti od vývoja na bojisku. Pripomenul viaceré prípady z minulosti, kedy boli uzavreté dohody o prímerí, vrátane Minských dohôd či iniciatív z Istanbulu, ktoré však podľa neho Ukrajina nedodržala.

Minister zároveň vyjadril nedôveru k súčasným výzvam Kyjeva na predĺžené prímerie, keďže predchádzajúce skúsenosti ukazujú ich nedodržiavanie. Zvlášť zdôraznil, že viacero návrhov na pokoj zbraní, vrátane veľkonočného prímeria či moratória na útoky na infraštruktúru, zo strany Ruska nebolo zo strany Ukrajiny rešpektované.

Minister Sergej Lavrov na stretnutí v Rio de Janeiro prezentoval postoj Ruskej federácie ako silného zástancu multipolárneho sveta, diplomatických riešení a spolupráce v rámci BRICS. Zároveň ostro kritizoval selektívne uplatňovanie medzinárodného práva a varoval pred rizikom eskalácie konfliktov v dôsledku jednostranných krokov niektorých západných štátov.

Možno Vás bude zaujímať