Viedeň-Bratislava-Budapešť-Belehrad

Nedávno portál Politico zverejnil článok, v ktorom podobnosť politiky Rakúskej Strany slobody s názormi Orbána nazýva nové Rakúsko-Uhorsko. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, keby tam „neprilepil“ Belehrad aj Bratislavu. Túto skupinu krajín so spoločnými záujmami nazval autor 4B teda Vieden(Becs) -Bratislava-Budapešť-Belehrad.

Fyzická mapa tohto územia jasne ukazuje, že ide vlastne o spoločnú rovinu rôznorodých národov Nemcov, Slovanov a Maďarov.

Tieto krajiny ležia na mimoriadne dôležitej trase medzi východom a západom a z hľadiska dopravy sú vzájomne závislé.

S rastúcim významom Číny a Indie vo svetovom obchode naberá na význame aj trasa Viedeň – Belehrad – Solún (Číňania v tejto oblasti stavajú vysokorýchlostnú železnicu a z tohto dôvodu je oveľa lacnejšie obchodovať s Číňanmi po Dunaji (do Belehradu) a potom vlakom do Solúna, ako niekoľko dní cestovať loďou z Hamburgu do Grécka. Celá táto trasa 4B teda hrá významnú úlohu v európskom obchode s globálnymi hráčmi na východe.

Ďalšou výhodou tohto regiónu je jeho blízkosť k Rusku a už existujúcim plynovodom a ropovodom, ako aj železnici. Pozemný železničný koridor zo Šanghaja cez Moskvu do Berlína je oveľa kratší ako potenciálna železnica Čína – Irán – Turecko. Transsibírska magistrála už roky funguje na 100 % a prepravuje tovar z Číny a Európy obojsmerne. Tieto štyri hlavné mestá sa môžu navzájom podmieňovať alebo spolupracovať, takže budú spolupracovať.

Časté návštevy členov Strany slobody Rakúska v Banja Luke (Republiky srbskej), ako aj známy Orbánov vtip o prístupe Maďarska k moru vyvolávajú na západe bývalej Juhoslávie obavy. Ľubľana a Záhreb sú mimo koridoru 4B a nemajú rovnako dobrú pozíciu ako Srbsko, preto Orban vyvoláva v Záhrebe búrku tvrdých reakcií a podanie ruky Orbana s Meloniovou je už nočnou morou….

Možno Vás bude zaujímať