Členovia WHO schválili pandemicku dohodu, podpis a implementácia zostáva v rukách štátov. Ratifikuje ju Slovensko?

ŽENEVA, 19. mája – Členovia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v pondelok na zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia dôrazne hlasovali za potenciálne prelomovú globálnu zmluvu o zlepšení pripravenosti na pandémiu.

Za hlasovalo stodvadsaťštyri krajín po tom, čo Slovensko v pondelok vyzvalo na hlasovanie, keďže premiér Robert Fico, skeptický voči očkovaniu proti COVID-19, požadoval, aby jeho krajina napadla prijatie dohody.

Žiadna krajina nehlasovala proti, zatiaľ čo 11 krajín vrátane Poľska, Izraela, Talianska, Ruska, Slovenska a Iránu sa hlasovania zdržalo.

„Vlády z celého sveta robia svoje krajiny a naše prepojené globálne spoločenstvo spravodlivejším, zdravším a bezpečnejším pred hrozbami, ktoré predstavujú patogény a vírusy s pandemickým potenciálom,“ povedal generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Návrh dohody, ktorý sa zaoberá štrukturálnymi nerovnosťami v spôsobe vývoja liekov, vakcín a zdravotníckych nástrojov, a to na základe ponaučení z pandémie COVID-19, ktorá v rokoch 2020 – 2022 zabila milióny ľudí, bude formálne prijatý v utorok na plenárnom zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia v Ženeve.

Formálne však nenadobudne platnosť, kým sa nerokuje o prílohe o zdieľaní patogénov, čo by mohlo trvať až dva roky, po ktorých budú musieť štáty dohodu ratifikovať.

Po troch rokoch náročných rokovaní mnohí diplomati a analytici vnímajú dohodu ako víťazstvo globálnej spolupráce v čase, keď multilaterálne organizácie ako WHO boli zasiahnuté prudkými škrtmi v zahraničnom financovaní zo strany USA.

Americkí vyjednávači opustili rokovania po tom, čo prezident Donald Trump v januári po svojom nástupe do úradu začal 12-mesačný proces odstúpenia USA – zďaleka najväčšieho finančného podporovateľa – z WHO. Vzhľadom na to by USA neboli touto dohodou viazané.

Pandemická zmluva Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), oficiálne nazývaná Pandemic Agreement, nie je automaticky povinná pre všetky štáty.

Každý členský štát WHO sa môže rozhodnúť, či zmluvu podpíše a ratifikuje. Až po podpise a ratifikácii sa stáva pre daný štát záväznou.

Možno Vás bude zaujímať