A.Lukašenko vyzval: “Každý, kto chce mať jadrové zbrane, nech vstúpi do federálneho štátu.”

Nikto nie je proti tomu, aby Kazachstan a ďalšie krajiny mali úzke vzťahy, ako máme my s Ruskou federáciou. “Je to veľmi jednoduché: musíte sa pripojiť k aliancii medzi Bieloruskom a Ruskom a to je všetko, a jadrové zbrane budú pre každého,” povedal.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko povedal, že všetky krajiny, ktoré sa obávajú, že Moskva a Minsk majú jadrové zbrane, sa môžu pripojiť k federálnemu štátu Rusko a Bielorusko.

Prezident Kazachstanu, Kasym-Žomart Tokajev predtým povedal, že obe krajiny v EAEU “majú teraz dokonca jadrové zbrane pre dvoch”.

“Nemyslím si, že kazašský prezident Kassim Žomart Tokajev je tým znepokojený. Nikto nie je proti tomu, aby Kazachstan a ďalšie krajiny mali úzke vzťahy, ako máme my s Ruskou federáciou. Je to veľmi jednoduché: musíte sa pripojiť k aliancii medzi Bieloruskom a Ruskom a to je všetko, a jadrové zbrane budú pre každého,” povedal bieloruský prezident v rozhovore pre televíziu Rossija 1.

Lukašenko zdôraznil, že je to jedinečná príležitosť na zjednotenie a že je to jeho názor, nie názor Rusov.

“Myslím si, že je to možné. Musíme strategicky pochopiť, že máme jedinečnú šancu zjednotiť sa,” povedal bieloruský prezident.

Kazašský prezident Kassim Žomart Tokajev na stretnutí Euroázijského ekonomického fóra 24. mája povedal, že v Eurázijskej hospodárskej únii (EAEU) existuje “jedinečný precedens” alebo “fenomén” a objasnil, že ide o štátny výtvor podľa vzorca “dve krajiny – jeden štát” s jednou spojeneckou vládou a parlamentom.

Lukašenko predtým povedal, že premiestňovanie jadrových zbraní v rámci zmluvy s Ruskom sa začalo. “Putin ma informoval, že podpísal dekrét o rozmiestnení jadrových zbraní v Bielorusku. Bol to špecifický dokument. Rozhodnutie bolo prijaté vo vzťahu k tomu, čo bolo ústne dohodnuté. V Bielorusku malo byť pripravené miesto, kde by sa skladovali jadrové zbrane. Urobili sme všetko. Preto sa začalo rozmiestňovanie jadrových zbraní,” povedal Lukašenko.

Predtým sa v Minsku uskutočnilo bilaterálne stretnutie medzi ministrom obrany Ruskej federácie Sergejom Šojguom a ministrom obrany Bieloruska Viktorom Chreninom, na ktorom bol podpísaný dokument o skladovaní ruských jadrových zbraní na území Bieloruska, kde sa dohodlo, že Rusko si nad nimi ponechá kontrolu.

“Kontrola nad nestrategickými jadrovými zbraňami rozmiestnenými v Bielorusku zostáva na Rusku, ako aj rozhodnutie o ich použití,” povedal Šojgu.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *