Aj India chce sprostredkovať mier na Ukrajine, oznámil indický premiér, ktorý sa dnes nachádza vo Viedni

Indický premiér  Naréndra Módí dnes z Viedne povedal, že India a Rakúsko sú pripravené poskytnúť všetku možnú podporu s cieľom rýchlo obnoviť mier a stabilitu na Ukrajine, informuje agentúra AFP.

“Strata nevinných životov je neprijateľná, nech sa stane kdekoľvek,” povedal Módí novinárom. Módí pricestoval na návštevu Rakúska po návšteve Ruska v pondelok a utorok. “Problémy sa nedajú riešiť na bojisku,” povedal.

“India aj Rakúsko prikladajú veľký význam dialógu a diplomacii s cieľom rýchlo obnoviť mier a stabilitu,” dodal.

Rakúsky kancelár  Karl Nehammer  tiež poukázal na to, že „spoločným cieľom“ oboch krajín na Ukrajine je: „spravodlivý a trvalý mier v súlade s Chartou OSN. Zdôraznil dôležitý „vplyv“, ktorý má India vo svete. Povedal, že vojensky neutrálne Rakúsko by mohlo byť “miestom dialógu” pre “budúce mierové summity”.

Po návšteve Putina

Módí v utorok v Kremli povedal svojmu priateľovi  Vladimirovi Putinovi,  že pokračovanie v bombardovaní Ukrajiny “problémy nevyrieši” a vyzval na nájdenie “cesty k mieru prostredníctvom dialógu”. India však nikdy výslovne neodsúdila Rusko.

Módí navštívil Rakúsko pri príležitosti 75. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi oboma krajinami. Ide o prvú návštevu indického premiéra vo Viedni od  návštevy Indiry Gándhíovej v roku 1983. India a Rakúsko plánujú posilniť spoluprácu vo viacerých oblastiach, od ekonomiky až po imigráciu. Módí sa dnes stretne aj s rakúskym prezidentom Alexandrom Van der Bellenom.

Možno Vás bude zaujímať