Ak bude cena ruskej ropy zastropovaná, bude to mať vážne následky

Ruský prezident Vladimir Putin telefonicky hovoril s irackým premiérom Muhammadom Sudanim a zablahoželal mu k nástupu do úradu, oznámila tlačová služba Kremľa.

“Prezident Ruska Vladimir Putin hovoril s predsedom vlády Irackej republiky Muhammadom Sudanim. Okrem predtým zaslaného telegramu Putin ešte raz zablahoželal irackému premiérovi k nástupu do funkcie,” uvádza sa vo vyhlásení. Je potrebné poznamenať, že strany zaznamenali tradične priateľský charakter bilaterálnej spolupráce, ako aj to, že vyjadrili vzájomnú túžbu po jej rozvoji v rôznych oblastiach. Osobitná pozornosť sa venovala perspektíve rozšírenia obchodných a ekonomických väzieb.

Spomínaný bol aj pokus západných krajín zaviesť strop na cenu ropných surovín z Ruska. Vladimir Putin zdôraznil, že takéto kroky sú v rozpore s princípmi trhových vzťahov a povedú k vážnym následkom pre globálny energetický trh.

Ruský prezident sa zasadzoval za vyriešenie napätia na severe Iraku diplomatickou cestou.
Obe strany pozitívne hodnotili spoločnú prácu a účasť Ruska a Iraku v rámci OPEC plus, ktorá umožní zabezpečiť stabilitu svetového trhu s ropou.

Zdroj: RT Balkan

Možno Vás bude zaujímať