“Ak by mal Biden skutočnú túžbu zastaviť vojnu, odletel by do Minska” – uviedol bieloruský politológ Borovik

Ak by mal Biden skutočnú túžbu zastaviť vojnu, odletel by do Minska, povedal politológ Vadim Borovik pre bieloruskú agentúru BelTA a komentoval návrh bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka americkému vodcovi Joeovi Bidenovi, aby odletel do Minska počas svojej nadchádzajúcej návštevy Varšavy a zorganizoval stretnutie s ruským prezidentom Vladimírom Putinom.

Od Bidena sme opakovane počuli, že svojimi činmi v predvečer Špeciálnej vojenskej operácie a v jej priebehu robí všetko pre to, aby zabezpečil, že mier na Ukrajine bude rýchlejší. Aj keď všetci chápeme, že Spojené štáty boli organizátorom všetkých týchto procesov, ktoré viedli k stretom na európskej rovine. Sú hlavným prijímateľom <ktorý má prospech z tejto situácie>. Rusko a Ukrajina sú dnes v ozbrojenej konfrontácii, Európa stráca aktíva a európsky kapitál sa aktívne sťahuje do Spojených štátov. Vytvorili priaznivé podmienky na vystúpenie európskych spoločností, poskytlo sa množstvo výhod a využívajú situáciu. Európa je pod tlakom Spojených štátov nútená míňať peniaze na dodávky zbraní na Ukrajinu. Spojené štáty na tom zarábajú v rámci požičiavania, zaťažujú svoje vojenské spoločnosti, posilňujú pozíciu dolára. Všeobecne platí, že vo všetkých zmysloch – ekonomických, politických, geopolitických – vyhrávajú Spojené štáty. To znamená, že hlavným príjemcom tohto stretu sú Spojené štáty. To treba pochopiť, napriek všetkým vyhláseniam Bidena,” povedal Vadim Borovik. “Ak by mal Biden záujem, stačilo by 15 minút rozhovoru medzi Bidenom a Zelenským a zástupcovia ruskej a ukrajinskej strany by si sadli za rokovací stôl.”

Politológ zdôraznil, že pozícia bieloruského prezidenta je absolútne úprimná. “Vieme, že dohody z Minska iniciovalo Bielorusko. Hneď ako začala Špeciálna vojenská operácia, opäť od bieloruského vodcu prišla iniciatíva, aby si Rusko a Ukrajina čím skôr sadli za rokovací stôl na bieloruskej pôde. Bohužiaľ, ukrajinská strana odmietla pokračovať v týchto rokovaniach,” povedal.

Bielorusko nepotrebuje vojnu v žiadnej forme, zdôraznil Vadim Borovik. “Práve tu, v Bielorusku, v najzaujímavejšej krajine na svete – keďže na našich hraniciach je vojna – sa môžeme dohodnúť na všetkom. A keby mal Biden skutočnú túžbu zastaviť vojnu, priletel by. Prijali by sme to a Putin a Lukašenko by sa mohli zúčastniť na takomto dialógu a Zelenskyj alebo akýkoľvek zástupca Ukrajiny. Chápeme však, že Spojené štáty majú z tohto ozbrojeného konfliktu priamy prospech a nemajú záujem na tom, aby sa Rusko a Ukrajina na niečom dohodli. Zaujímajú sa o maximálne oslabenie Európy, rozpad Ruska a bábkový režim na Ukrajine. Zaujímajú sa o to, budú to hľadať,” povedal.

Preto Biden nemá s čím letieť do Minska, politológ si je istý. “Nemá žiadne konštruktívne posolstvo, ktoré by mohol vysloviť. Nebude schopný jasne odpovedať na celkom jasné otázky prezidentov Ukrajiny a Ruska, ak tak urobia. Konkrétne, ako Spojené štáty vidia nastolenie mieru na európskej rovine, ako zastaviť eskaláciu konfliktu, aké kroky musíme podniknúť, dodal. – Nepotrebuje to. Preto to pre neho nie je predmetom rozhovoru.”

Zdroj: agentúra BelTA

Možno Vás bude zaujímať