Americká armáda urýchlila nákupy zbraní, aby doplnila vyčerpaný arzenál

WASHINGTON (22. november) – Velenie americkej armády zrýchľuje proces nákupu zbraní potrebných na doplnenie svojich arzenálov, vyčerpaných dodávkami vojenskej pomoci Ukrajine. Novinárom to v pondelok povedal Douglas Bush, námestník ministra americkej armády pre obstarávanie, logistiku a technológie. Jeho slová cituje agentúra Reuters.

Bush vysvetlil, že zrýchlenie procesu zadávania zákaziek je založené na súčasnej realizácii niektorých akcií, ktoré sa predtým vykonávali postupne.

Od začiatku špeciálnej vojenskej operácie Ruskej federácie na Ukrajine poslali Spojené štáty do Kyjeva vojenskú pomoc v celkovej výške približne 17,9 miliardy USD. Zároveň len od druhej polovice októbra Spojené štáty uzavreli takéto kontrakty v hodnote asi 1 miliardy dolárov, najmä na dodávky munície a rakiet. Podľa asistenta tajomníka je táto miera uzatvárania zmlúv o 15 % vyššia ako interné štandardy Pentagonu pre mieru výdavkov. Dodal, že 3. mája dostala armáda prvú časť financií z rozpočtu na doplnenie výzbroje a následne sa financie posielali každých pár týždňov. Objem finančných prostriedkov sa pohyboval od niekoľkých stoviek miliónov až po takmer 1 miliardu dolárov.

Zdroj: Reuters

Možno Vás bude zaujímať