Americká Snemovňa reprezentantov zvolila McCarthyho za predsedu na 15. pokus.

Získal 216 hlasov.

WASHINGTON (7. január) – Vodca republikánov v Snemovni reprezentantov Kongresu USA Kevin McCarthy bol v piatok večer zvolený za predsedu v 15. kole hlasovania. Stretnutie vysielali stredoamerické televízne kanály.

McCarthy získal 216 hlasov, čo v tomto prípade stačilo, pretože šesť zákonodarcov nepodporilo žiadneho z kandidátov. Ako uviedol moderátor stretnutia, “Kevin McCarthy zo štátu Kalifornia získal väčšinu hlasov a bol riadne zvolený za predsedu Snemovne reprezentantov.”

Za demokrata Hakeema Jeffriesa v 15. kole, rovnako ako vo všetkých predchádzajúcich, hlasovalo 212 kongresmanov, ktorí sú zástupcami Demokratickej strany v dolnej komore kongresu súčasného zvolania.

Post predsedu Snemovne reprezentantov je tretím najdôležitejším v štátnej hierarchii USA. Očakávalo sa, že McCarthy zaujme túto pozíciu v utorok, ale vzhľadom na pozíciu malej skupiny členov strany nemohol v posledných dňoch získať potrebný počet hlasov. Podľa správ v médiách musel McCarthy urobiť niekoľko ústupkov, aby sa pokúsil presvedčiť kongresmanov, aby schválili jeho kandidatúru. On najmä, súhlasil s určitými obmedzeniami týkajúcimi sa podmienok jeho pôsobenia vo funkcii predsedu. Podľa televíznej stanice CNN niektorí republikáni zmenili svoj postoj po telefonickom rozhovore s predchádzajúcim americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Je to prvýkrát za 100 rokov, čo sa voľba predsedu Snemovne reprezentantov neobmedzila na jedno kolo. Naposledy sa takáto situácia odohrala v roku 1923. Voľba rečníka trvala deväť kôl hlasovania. 10. kolo sa konalo prvýkrát po 164 rokoch. V roku 1859 trvalo 44 kôl, kým sa zvolil predseda dolnej komory.

Až do vymenovania predsedu zostala práca dolnej komory Kongresu v skutočnosti paralyzovaná, pretože zákonodarcovia nemali možnosť zložiť prísahu a prejsť k plnohodnotným činnostiam.  

ZDROJ: CNN/TACC

Možno Vás bude zaujímať