“Barikády budú odstránené, ale nedôvera nie” – Vučič o odstraňovaní barikád

“Pre mňa je Kosovo a Metohija Srbsko a nikdy nebude nič iné. Budem bojovať za našich bratov a sestry” – uviedol Aleksander Vučić po tom, ako informoval o odstránení barikád.

Protestujúci Srbi v severnom Kosove súhlasili s odstránením barikád blokujúcich cesty, uviedol srbský prezident Aleksandar Vučić po štvrtkovom stretnutí so Srbmi zo severného Kosova v meste Raska.

“Či už o 24 alebo 48 hodín, barikády budú odstránené, ale nedôvera nie. Tí, ktorí si myslia, že sa môžu pohrávať so životmi Srbov a ich prežitím, by mali vedieť, že tak, ako sme to doteraz nedovolili, ani my všetci spolu to nedovolíme v budúcnosti,” uviedol Vučić na tlačovom brífingu spolu s Milošom Vučevićom, srbským ministrom obrany a Petarom Pekotkovićom, riaditeľom úradu pre Kosovo a Metohiju pri srbskej vláde.

“Nemáme inú možnosť, ako dôverovať týmto ľuďom, dúfajme, že budú rešpektovať to, čo povedali, a že zabránia takémuto správaniu Kurtiho režimu. Ak sa tak nestane, môžem povedať, že bez ohľadu na to, aké rozhodnutie urobíte, môžem alebo nemusím s týmto rozhodnutím súhlasiť, ale vaša krajina bude s vami. Budem s Vami,” dodal prezident Vučić.

Demonštranti v utorok použili nákladné vozidlá a traktory na zastavenie dopravy vedúcej do Merdare na srbskej strane hranice uprostred vzrastajúceho napätia medzi Srbskom a Kosovom. Nedávne nepokoje v regióne sa začali koncom júla, keď sa kosovský premiér Kurti pokúsil zakázať srbské poznávacie značky a preukazy totožnosti, hoci ustúpil po tom, čo EÚ uznala, že koná v rozpore s medzinárodnými dohodami. Neskôr Prisitina nasadila veľký počet ozbrojených policajtov v okresoch so srbskou väčšinou a nahradila niektoré srbské miestne rady etnickými Albáncami.

Zdroj: Ruptly/novosti.rs/ Tanjug

Možno Vás bude zaujímať