Biden uviedol, že Spojené štáty čoskoro “oslobodia Irán” – tvotv.sk

WASHINGTON, 4. novembra – Americký prezident Joe Biden povedal, že Spojené štáty čoskoro “oslobodia Irán”, a dodal, že obyvatelia tejto krajiny “sa oslobodia”. Americký vodca urobil toto vyhlásenie, keď vystúpil v Kalifornii na volebnom podujatí na podporu miestneho kandidáta z Demokratickej strany. Vysielanie bolo vedené televíznym kanálom C-Span.

Biden hovoril o situácii s prístupom k zdravotnej starostlivosti pre amerických veteránov, ale rozptýlil sa a nečakane sa obrátil na iránsku tému a reagoval na výzvu niekoho prítomného v hale, aby sa dotkol tejto témy. “Nebojte sa, oslobodíme Irán. Čoskoro sa oslobodia,” povedal Biden bez toho, aby uviedol akékoľvek podrobnosti. Potom sa hlava Bieleho domu opäť vrátila k téme veteránov.

V Iráne nepokoje neustúpili viac ako mesiac po pohrebe 22-ročnej Mahsu Amini, ktorá zomrela 16. septembra. Podľa oficiálnej verzie polícia zadržala Amini za nesprávne nosenie šatky. Počas výsluchu dostala infarkt, na ktorý zomrela. Na sociálnych sieťach sa však rozšírila správa, že Mahsu zbila polícia.

7. októbra však Iránska organizácia súdneho lekárstva zverejnila oficiálnu správu o príčinách smrti dievčaťa, ktorá naznačovala, že nebola vôbec zranená.

Uprostred nepokojov v Iráne uvalili USA a Európska únia sankcie na iránskych jednotlivcov a subjekty, o ktorých Washington a Brusel tvrdia, že sú zodpovedné za potláčanie protestov. Teherán je presvedčený, že USA a EÚ využívajú sankcie ako nástroj na zvýšenie sociálneho napätia v islamskej republike. 

Zdroj: agentúra TACC

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *