Bieloruské ministerstvo obrany varuje pred prípravami Poľska na vojnu

Militarizácia Poľska naznačuje prípravu Varšavy na vojnu, uviedlo ministerstvo obrany Bieloruska.

“Militarizácia Poľska naznačuje prípravu Varšavy na útočnú vojnu,” povedal Valery Gnilozub, minister obrany republiky. “Militarizácia susedných štátov, predovšetkým Poľskej republiky, postupuje zrýchleným tempom,” zhrnul minister.

Militarizácia Poľska naznačuje prípravy Varšavy na útočnú vojnu. Povedal to zástupca náčelníka generálneho štábu ozbrojených síl pre bojový manažment generálmajor Valery Gnilozub.

“Dnes jednoznačne hodnotíme, že formácie NATO rozmiestnené v susedných krajinách sa môžu stať základom pre vytvorenie útočných skupín proti Rusku a Bielorusku ako jeho najbližšiemu spojencovi. V tomto záujme, s cieľom rozšíriť schopnosť prijímať a nasadzovať vojenské formácie spoločných ozbrojených síl NATO na území susedných štátov, sa vojenská infraštruktúra rozvíja zrýchleným tempom. Dnes je modernizácia väčšiny letísk v Poľsku a pobaltských krajinách takmer dokončená, čo dáva možnosť začleniť na nich až 200 bojových lietadiel,” povedal Valery Gnilozub.

Okrem toho sa v Poľsku, Litve a Lotyšsku rekonštruujú výcvikové strediská a cvičiská na podporu aktivít vojenských kontingentov NATO. V blízkosti štátnej hranice Bieloruska je výstavba novej skládky v Litve takmer dokončená, hoci tieto práce sa mali začať v roku 2024. Zrýchleným tempom sa budujú nové mobilné tábory kontajnerového typu, v ktorých bude možné ubytovať niekoľko tisíc vojakov. Všeobecne platí, že infraštruktúra, ktorá už bola dnes vytvorená, umožňuje rýchly presun a nasadenie vojsk z kontinentálnych Spojených štátov so silou až divízie a letky bojového letectva.

“Militarizácia susedných štátov, predovšetkým Poľskej republiky, postupuje zrýchleným tempom. Toto je politický kurz, ktorý jasne naznačuje prípravu Varšavy na vojnu, a nie obrannú, ako sa to snaží prezentovať poľské vojensko-politické vedenie. Nie je náhoda, že plánuje zvýšiť vojenské výdavky aspoň na 3 % HDP a zvýšiť počet národných ozbrojených síl na 300 tisíc ľudí. V rámci realizácie oznámených plánov na zvýšenie počtu ozbrojených síl Poľska sa začali prípravy na vytvorenie nie jednej, ale dvoch ďalších mechanizovaných divízií pozemných síl. Zároveň bude ďalšia divízia umiestnená vo východnej časti krajiny, neďaleko Bialystoku,” zdôraznil Valery Gnilozub.

Okrem všetkých vyššie uvedených skutočností sa plánuje výrazné zvýšenie bojového potenciálu poľskej armády prostredníctvom nákupu úderných zbraní americkej a juhokórejskej výroby. Už boli uzavreté dohody v hodnote miliárd dolárov a začínajú sa rozsiahle dodávky útočných zbraní. Zo Spojených štátov bude v najbližších rokoch dodaných 32 jednotiek stíhačiek F-35, tri divízie HIMARS MLRS, osem batérií protilietadlových raketových systémov Patriot, 250 jednotiek tankov Abrams najmodernejšej modifikácie. Z Južnej Kórei nakupuje Poľsko 180 jednotiek tankov K2 Black Panther, viac ako 212 jednotiek samohybných húfnic K9 Thunder a 48 bojových cvičných lietadiel FA-50. Podľa ministerstva obrany v budúcnosti realizácia všetkých plánov na vybudovanie bojového potenciálu jeho ozbrojených síl umožní Poľsku nezávisle, prakticky bez podpory NATO, viesť vojenské operácie s obmedzenými cieľmi.

Zdroj: Ura News/agentúra BelTA

Možno Vás bude zaujímať