Ukrajinský veľvyslanec v Bielorusku bol predvolaný na bieloruské ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti s incidentom s ukrajinskou raketou

MINSK (29. December) – Ukrajinský veľvyslanec v Bielorusku Igor Kizim bol vo štvrtok predvolaný na bieloruské ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti s incidentom s ukrajinskou raketou S-300, ktorú zničili bieloruské sily protivzdušnej obrany vo vzdušnom priestore republiky. Novinárom o tom informoval tlačový tajomník bieloruského ministerstva zahraničných vecí Anatolij Glaz.

“V tejto súvislosti bol dnes veľvyslanec Ukrajiny v Bielorusku Igor Kizim predvolaný na bieloruské ministerstvo zahraničných vecí, ktorému bol vyhlásený silný protest,” uviedol.

Bieloruské orgány nediskutovali s ukrajinskou stranou o otázke možných opatrení proti ukrajinským diplomatom z dôvodu incidentu s ukrajinskou raketou S-300, ktorú vo štvrtok zničili bieloruské sily protivzdušnej obrany vo vzdušnom priestore republiky.

“Je potrebné opýtať sa ukrajinského veľvyslanca. O tejto otázke sa nediskutovalo,” odpovedal Glaz na otázku, či ukrajinskí diplomati zostanú po incidente s raketou v Bielorusku.

Zodpovednosť

Bielorusko žiada, aby ukrajinské orgány postavili pred súd osoby zodpovedné za incident s ukrajinskou raketou S-300, ktorú vo štvrtok zničili bieloruské sily protivzdušnej obrany vo vzdušnom priestore republiky.

“Požadovali sme, aby ukrajinská strana dôkladne vyšetrila všetky okolnosti odpálenia tejto rakety a prijala opatrenia na zabránenie opakovaniu takýchto incidentov v budúcnosti, ktoré by mohli mať katastrofické následky,” uviedol.

Vážny incident

Bieloruské orgány považujú incident s raketou za veľmi vážny.

“Je to veľmi vážny incident a bieloruská strana berie tento problém čo najvážnejšie,” povedal Glaz.

Raketu protilietadlového raketového systému S-300 vypálenú z územia Ukrajiny zostrelili sily protivzdušnej obrany bieloruských ozbrojených síl vo štvrtok okolo 10:00, jej trosky spadli neďaleko obce Gorbakha v okrese Ivanovo v regióne Brest.

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať