Bielorusko dnes volí poslancov parlamentu a miestnych zastupiteľstiev. Lukašenko odpovedal, či pôjde do ďalších prezidentských volieb

V Bielorusku sa otvorili volebné miestnosti v parlamentných a komunálnych voľbách, informovala bieloruská tlačová agentúra Belta.

Takmer 5500 volebných miestností sa otvorilo v Bielorusku o 8:00 (5:00 SEČ) v prvý zjednotený volebný deň v histórii krajiny. O vstup do 110 členného parlamentu sa usiluje celkovo 263 kandidátov a o 12 514 miest v miestnych zastupiteľstvách sa uchádza 18 802 kandidátov. Volebné miestnosti sa uzavrú o 20:00.

Bieloruská opozičná líderka Svetlana Cihanovská, ktorá sa zdržiava v zahraničí, vo štvrtok uviedla, že voľby nemajú nič spoločné s demokraciou a vyzvala voličov, aby voľby bojkotovali.

“Žiadny plán na zvrhnutie vlády v Bielorusku nebude fungovať”, vyhlásil prezident krajiny Alexander Lukašenko. “Oni (oponenti – pozn.red.) nebudú môcť v Bielorusku zaviesť žiadnu možnosť, ani tú najradikálnejšiu. Vieme sa poučiť z našich minulých chýb, takže nemajú v čo dúfať,” povedal novinárom po odovzdaní svojho hlasu v parlamentných a miestnych voľbách v krajine.

Voľby bude monitorovať viac ako 45 000 domácich pozorovateľov, ako aj 300 medzinárodných, väčšinou členov Spoločenstva nezávislých štátov s výnimkou Moldavska a Ukrajiny.

Lukašenko: Úloha parlamentu v Bielorusku sa zvýši

Úloha parlamentu v Bielorusku sa zvýši. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko to povedal novinárom po hlasovaní v dnešných voľbách.

“Ľudia začínajú chápať, že napríklad v Bielorusku prezident nie je cár, nie je to Boh, je to veľmi ťažká práca. A v súčasnej situácii sa nie každý odváži prevziať toto bremeno našej krajiny. To isté platí pre parlament,” povedal Alexander Lukašenko. ” Úloha parlamentu sa zvýši. Už teraz prenášame časť právomocí na parlament a iné orgány. Deje sa určitá perestrojka, generácie sa menia.”

Prezident Bieloruska Alexander Lukašenko odpovedal na otázku, či pôjde do ďalších prezidentských volieb

“Pôjdem, pôjdem, pôjdem. Povedzte im (utečencom – pozn.red.), že pôjdem! A čím ťažšia bude situácia, tým aktívnejšie budú povzbudzovať našu spoločnosť a aj vás (pre mňa, verte mi, je to veľmi dôležité – ani jeden človek, zodpovedný prezident neopustí svojich ľudí, ktorí ho nasledovali do boja), tým viac budú napínať vás, mňa a spoločnosť, tým rýchlejšie pôjdem k týmto voľbám. Nebojte sa, urobíme to, čo je pre Bielorusko nevyhnutné,” povedala hlava štátu.

V odpovedi na objasňujúcu otázku, či tieto slová možno vnímať ako jednoznačné vyhlásenie a či sa už začal nový volebný cyklus, hlava štátu zdôraznila: “Oficiálne alebo neoficiálne, nech je otázka akákoľvek, taká je teraz odpoveď. …<…>Odpovedal som……<…> zatiaľ nemôžem povedať nič nové.”

“Pred prezidentskými voľbami je ešte rok. Veľa sa môže zmeniť. Prirodzene, ja a my všetci, spoločnosť, budeme reagovať na zmeny, ktoré sa udejú v našej spoločnosti a v akej situácii pristúpime k voľbám o rok,” dodal Alexander Lukašenko.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *