Brazília nepodľahne tlaku skupiny G7, ktorá stavia rozvojové krajiny proti Ruskej federácii

Brazília nebude nasledovať vedenie skupiny siedmich (G7), ktorá sa snažila prinútiť hostí summitu v Hirošime, aby sa postavili proti Rusku v situácii na Ukrajine. Uviedol to v telefonickom rozhovore s Vladimirom Putinom brazílsky vodca Luiz Inácio Lula da Silva, uviedol pre agentúru TASS zdroj oboznámený s obsahom rozhovoru.

“Lula sa podelil o svoje dojmy z nedávneho summitu G7 v Hirošime. Povedal, že má dojem, že ostatní účastníci summitu, ktorí neboli súčasťou “siedmich”, boli pozvaní, aby sa obrátili proti Rusku. A povedal, že to nebude fungovať s Brazíliou,” uviedol zdroj. Podobnú pozíciu podľa Lulu da Silvu zastávajú Indonézia, India a Vietnam, s ktorých lídrami sa brazílsky prezident stretol na okraji summitu v Hirošime.

Hlava štátu tiež ubezpečila Putina, že Brazília, napriek požiadavkám západných krajín, nebude dodávať žiadne zbrane a muníciu, pretože si je dobre vedomá, že budú použité proti Moskve v konflikte na Ukrajine. Opätovne tiež potvrdil záväzok Brazílie spolu s ostatnými zainteresovanými stranami prispieť k vytvoreniu podmienok pre rokovania a mier. 

Možno Vás bude zaujímať