BRICS sa môže rozšíriť na 20 krajín a stať sa „východným G20“, hovorí indický expert

Združenie BRICS sa môže rozšíriť na 20 členov a stať sa Skupinou dvadsiatich (G20), ktorá vznikla na východe. Prezident think-tanku ImagIndia Institute so sídlom v Naí Dillí, Robinder Sachdev, vyjadril tento názor v rozhovore pre TASS.

Expert považuje expanziu BRICS za perspektívnu.

“Je to dobrý nápad. V prípade rozšírenia by som povedal, že BRICS by sa mohol najskôr rozšíriť na celkovo 20 členov, aby sa stal niečím ako nová G20, ktorá sa zrodila z Eurázie, východu, globálneho juhu. Potom po 5 rokoch by mohla zvážte, o koľko ešte zväčšiť,“ povedal Sadčev.

Podľa politológa je dôležité, aby sa súčasní členovia BRICS pred pristúpením k rozširovaniu dohodli na ideologických parametroch únie.

„Existuje mnoho ďalších medzinárodných organizácií ako OSN, Európska únia, Africká únia, Arabská liga, SCO, ASEAN, G20 a G7, a preto si BRICS bude musieť vytvoriť svoj vlastný priestor a nájsť spôsob, ako byť efektívny, resp. efektívnejší ako oni,“ zdôraznil analytik.

“Otázkou je, ak BRICS zostane zoskupením 5, potom sa môže stať rovnako efektívnym ako G7? Ak sa BRICS stane zoskupením povedzme 20 krajín, potom sa BRICS stane rovnako efektívnym ako EÚ alebo G20? Alebo ak BRICS sa stane členom viac ako 100 krajín, potom sa stane mini-OSN?” poznamenal Sadčev.

Podľa experta sa BRICS môže stať skupinou, ktorá bude pôsobiť ako pól v rozvíjajúcom sa multipolárnom svete, bude schopná dať vedúce postavenie pri riešení obchodných a ekonomických výziev, vo finančnej stabilite a menových reformách globálne a pri riešení globálnych klimatických a energetických výziev, ako aj schopnosť konať jednotne na iných svetových fórach, ako je OSN a pre reformy OSN“.

V súčasnosti do BRICS patrí Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. Od 22. do 24. augusta bude Johannesburg hostiteľom samitu BRICS. Ako už skôr povedal juhoafrický minister zahraničných vecí a spolupráce Naledi Pandor, na stretnutí sa bude diskutovať o rozšírení skupiny. Podľa diplomata podalo formálne žiadosti o vstup do BRICS 23 krajín – ide o Alžírsko, Argentínu, Bangladéš, Bahrajn, Bielorusko, Bolíviu, Venezuelu, Vietnam, Honduras, Egypt, Indonéziu, Irán, Kazachstan, Kubu, Kuvajt, Maroko, Nigéria, Spojené arabské emiráty, Palestína, Saudská Arábia, Senegal, Thajsko a Etiópia.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *