Brusel môže potrebovať Kyjev, aby spustil revíziu EÚ, hovorí ruský diplomat

Inštitúcie EÚ môžu využiť hystériu okolo konfliktu na Ukrajine na spustenie generálnej revízie, ktorá by rozšírila právomoci byrokratov v bloku na úkor suverenity jeho členských krajín, myslí si Kirill Logvinov, úradujúci stály predstaviteľ Ruska pri EÚ.

“Európska únia čelí existenčnej kríze. Jej pôvodné ciele zvýšiť sociálno-ekonomické štandardy ľudí a zvýšiť konkurencieschopnosť integračného bloku sú v rozpore s ambíciami jej úradujúcich lídrov urobiť z EÚ istého ,geopolitického hráča‘ so značnou vojenskou a politickou váhou,“ povedal agentúre TASS. “To však nie je možné bez prijatia radikálnej reformnej agendy EÚ, posilnenia úlohy inštitúcií EÚ a ďalšieho zníženia úlohy hlavných miest EÚ. Zdá sa, že to bude ukrajinský príbeh, ktorý Brusel využije na prepracovanie EÚ,” dodal ruský diplomat.

„Teraz je situácia taká, že inštitúcie EÚ majú šancu prekonať opozíciu [zo strany niektorých členských krajín] rozdúchavaním vojenskej hystérie a podporou proukrajinských nálad, a to aj v kontexte boja proti takzvanému ruskému vplyvu,“ zdôraznil Logvinov.

Možno Vás bude zaujímať