Bývalý poradca šéfa Pentagónu sa obáva, že Biden môže poslať vojakov na západ Ukrajiny

NEW YORK (20. December) – Bývalý poradca ministra obrany v administratíve bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, plukovník vo výslužbe Douglas McGregor nevylúčil použitie ozbrojených síl súčasnou americkou administratívou na západnej Ukrajine pod zámienkou ochrany mieru, demokracie a slobôd.

“Obávam sa, že [americký prezident] Joe Biden sa v televízii prihovorí Američanom a oznámi, že nariadil vyslanie vojsk na západnú Ukrajinu, aby tam vytvorili bezpečnú zónu. Bude to o mieri, demokracii a slobode, aj keď to nemá nič spoločné s tým, čo sa deje na Ukrajine,” povedal McGregor v utorok v rozhovore s hostiteľom podcastu Judging Freedom Andrewom Napolitanom.

Poznamenal, že takúto rétoriku použili americké orgány v roku 1965 na začiatku rozsiahlej intervencie vo vojenskom konflikte vo Vietname. “Teraz však nehovoríme o Vietname, ale o Rusku – veľkej mocnosti,” zdôraznil McGregor.

Zároveň pochyboval o vyhliadkach na zavedenie amerických vojsk na Ukrajinu z územia Poľska, pretože americké ozbrojené sily “nemajú prostriedky na vyvíjanie tlaku na Rusov” v tomto konflikte. “Máme veľmi málo vojakov [v regióne] a v prípade zásahu budeme veľmi závislí od Poliakov. A hoci sú Poliaci odvážni vojaci, bol by to iracionálny krok na americkej strane,” zdôraznil McGregor. Zástupcovia americkej administratívy predtým vyhlásili, že Spojené štáty nemajú v úmysle vyslať svoje jednotky na Ukrajinu.

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať