Český minister priemyslu a obchodu tvrdí, že tento rok prestane byť ČR závislá od ruskej ropy. Náhradou má byť ropa z Iraku.

Česká republika môže tento rok prestať byť závislá na dodávkach ruskej ropy, ktorú nahradí dovoz ropy z Iraku, informoval spravodajský portál seznam.cz s odvolaním sa na českého ministra priemyslu a obchodu Josefa Sikelu.

“Česká republika prichádza do bodu, keď bude úplne nezávislá od dodávok ruskej ropy, ktoré budú nahradené dovozom z Iraku,” uviedol minister.

Také jednoduché to však nebude

Ruská ropa sa spracováva v ropnej rafinérii v meste Litvínov na severozápade Českej republiky. V súčasnosti dokončujú testy konverzie rafinérie na ropu z Iraku. Pre tento typ energetických zásob bude potrebné upraviť aj národné sklady ropy.

Ropa z Iraku bude do republiky dodávaná cez transalpský ropovod TAL/IKL. Bude sa čerpať z Terstu. Surová má byť dodaná do prístavu tohto mesta v severnom Taliansku po mori. V súčasnosti prebiehajú práce na zvýšení kapacity ropovodu TAL/IKL, ktoré zahŕňajú modernizáciu alebo výmenu čerpadiel a pohonných systémov.

Zintenzívnenie obchodnej a ekonomickej spolupráce s Irakom podľa Sikela komplikuje situácia v Jemene. Má negatívny vplyv na lodnú dopravu v regióne Blízkeho východu.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *