Chorvátsky prezident rozhodne odmieta možnosť výcviku ukrajinských vojakov v Chorvátsku aj po rozhodnutí EÚ

Zoran Milanović, prezident Chorvátska, ktorý je zároveň vrchným veliteľom vystúpil proti takejto iniciatíve už v októbri, keď sa ešte len diskutovalo o možnom výcviku ukrajinských vojakov v členských štátoch EÚ.

Chorvátsky prezident Zoran Milanović zopakoval, že nedovolí výcvik ukrajinských vojakov v Chorvátsku a to ani po tom, ako Rada Európskej únie oficiálne spustila vojenskú pomocnú misiu EUMAM, v rámci ktorej EÚ poskytne výcvik približne 15 000 ukrajinským vojakom v členských štátoch EÚ.

Prezident Chorvátska, ktorý odpovedal na otázky novinárov, rozhodne vylúčil výcvik ukrajinských vojakov vo svojej krajine. Milanović dodal, že je proti rozhodnutiam chorvátskeho premiéra Andreja Plenkovića, ktoré boli prijaté “bez jeho súhlasu”.

“Nebudem súhlasiť. Išiel hore (do Bruselu) bez môjho predchádzajúceho súhlasu. Dosť bolo výjazdov miniplenkovićových ministrov do Bruselu bez predchádzajúceho súhlasu najvyššieho veliteľa, takto to nepôjde,” povedal Milanovič.

Milanović dodal, že jednostranné konanie Plenkovića porušilo ústavu Chorvátska.

“Človek odišiel hore (do Bruselu) a vzal na seba v mene Chorvátska kategorickú povinnosť a porušil ústavu. Nech sa vec dostane pred Radu (Hrvatski sabor), ak tak rozhodnú dve tretiny, budem s tým súhlasiť. Ale prečo sa musíme dostať do takejto situácie,” pýtal sa Milanović.

Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell v pondelok novinárom povedal, že rozhodnutie spustiť výcvikový program bolo dohodnuté v “rekordnom čase”, a uviedol, že misia bude funkčná “o niekoľko týždňov”.

Zdroj: RT Balkan

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *