Čína ostro odsúdila rozmiestnenie amerických rakiet na Filipínach

Čínske ministerstvo obrany vo štvrtok ostro odsúdilo rozmiestnemie amerického raketového systému stredného doletu na severe Filipín počas vojenských cvičení v apríli a dodalo, že tento krok “výrazne zvýšil riziko vojny v regióne”, píše agentúra Reuters.

Hovorkyňa ministerstva obrany Wu Qian uviedla, že Čína je v stave najvyššej pohotovosti a je proti rozmiestneniu amerických rakiet na Filipínach, prvých svojho druhu v indicko-pacifickom regióne. Kroky USA a Filipín podľa nej “vážne ohrozili” mier v regióne a priniesli “obrovské riziká vypuknutia vojny v regióne”. “Rakety stredného doletu sú strategické a útočné zbrane,” povedal Wu a dodala, že scenár pripomína politiku “studenej vojny”.

Čína rozmiestňuje svoje vlastné pokročilé rakety stredného doletu ako súčasť rozširujúceho sa arzenálu konvenčných balistických rakiet. USA minulý mesiac potvrdili, že raketové systémy Typhon boli rozmiestnené na aFilipímach počas vojenských cvičení “Balikatan.”

Filipínsky plukovník Michael Logico v tom čase uviedol, že raketové systémy, ktoré môžu odpaľovať rakety Tomahawk a SM-6, boli prevezené do mesta Laoaq v provincii Ilocos Norte na severe Filipín, ale neuviedol, či boli zbrane odvtedy premiestnené. alebo zostal na Filipínach. Rakety sa z týchto systémov počas spoločných vojenských cvičení neodpaľovali, pretože cieľom bolo zistiť možnosť prepravy 40-tonových raketových systémov lietadlom.

Na každoročných americko-filipínskych vojenských manévroch sa zúčastnilo približne 16 000 vojakov z oboch strán. Zadržali sa na severných filipínskych ostrovoch neďaleko Taiwanu a vo vodách oproti Juhočínskemu moru, kde Čína vedie územný spor s niekoľkými krajinami vrátane Filipín.

Možno Vás bude zaujímať