Čína považuje Zelenského požiadavky na rokovania za šialené

Požiadavky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na ruského lídra Vladimira Putina sú nereálne. Pre čínske noviny to napísal expert na zahraničné vzťahy Samid Basha.

Autor článku zdôraznil, že na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Putin sa nechce zúčastniť rokovaní so Zelenským, nie je to však pravda, pretože líder Ukrajiny stanovil prezidentovi Ruskej federácie podmienky, ktoré úplne odporujú moskovským záujmom.

„Zelenského požiadavky si určite zaslúžia pozornosť, ale chýba im reálnosť. So žiadnou z nich nebude Putin súhlasiť, “uvádzajú hongkonské noviny v anglickom jazyku. South China Morning Post cituje slová odborníka. 

Zelenskyj sa predtým sťažoval, že Moskva neponúkla Kyjevu mierové rozhovory. Rusko však opakovane deklarovalo svoju pripravenosť na dialóg. V novembri Zelenskyj povedal, že dostal signály od partnerov, že Rusko je pripravené na priame rozhovory. V reakcii na to tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov uviedol, že v skutočnosti si ukrajinská strana žiadne rokovania neželá. Zároveň dodal, že Rusko je otvorené rokovaniam, no dovtedy bude pokračovať v dosahovaní svojich cieľov prostredníctvom špeciálnej operácie.

Zdroj: South China Morning Post /Ura News

Možno Vás bude zaujímať