Čínsky minister zahraničných vecí pricestoval do Moskvy: Nedovolíme Amerike ovplyvňovať naše vzťahy

Peking zostáva oddaný svojim princípom a nenasmeruje svoje strategické partnerstvo s Moskvou proti iným krajinám, oznámilo čínske ministerstvo zahraničných vecí.

Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi pricestoval podľa ruských médií do Moskvy dnes ráno.

Bezprostredne pred návštevou Ministerstvo zahraničných vecí Číny oznámilo, že Peking zostáva oddaný svojim zásadám a bude naďalej „podporovať“ mierové rozhovory a bude konštruktívnym partnerom v ukrajinskom konflikte. Čínsky diplomat to podľa oficiálneho vyjadrenia ministerstva spomenul v rozhovore so svojím americkým kolegom, ministrom zahraničia USA Anthonym Blinkenom.

Hoci je partnerstvo medzi Moskvou a Pekingom strategické, spolupráca medzi Ruskom a Čínou nezahŕňa alianciu namierenú proti inej krajine, upozornila čínska strana.

“Naše komplexné strategické partnerstvo nie je založené na spojenectve, ktoré je namierené proti iným krajinám a nezameriava sa na konfrontáciu. Takáto spolupráca je zvrchovaným právom akýchkoľvek dvoch krajín. Nedovolíme, aby Spojené štáty americké na niekoho ukazovali prstom alebo vyvíjali tlak na rusko-čínske vzťahy“, uvádza sa v oficiálnom oznámení čínskeho ministerstva zahraničných vecí.

Ruská metropola je poslednou zastávkou na európskom kontinente pred návratom diplomata do Číny. Hlavným cieľom jeho návštevy Európy bolo pokúsiť sa nájsť riešenie ukrajinskej otázky. Diplomat navštívil okrem Ruska aj Taliansko, Francúzsko, Nemecko a Maďarsko.

Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii Wang Yi uviedol, že Čína vypracovala mierový plán a ten bude predstavený v deň spustenia špeciálnej vojenskej operácie. Šéf čínskej diplomacie varoval, že predlžovanie konfliktu môže viesť k ešte väčšej eskalácii a problémom pre Európu a podobné incidenty, aké sa stali v prípade Nord Stream sa môžu opakovať.

Napriek tomu vo Washingtone neprestávajú varovať Peking, že prehlbovanie vzťahov s Moskvou, a najmä poskytovanie vojenskej pomoci, bude interpretované ako prekročenie všetkých červených čiar.

Aj preto, ako píše ruský „Kommersant“, Wang Yi v posledných dňoch zameral svoju pozornosť predovšetkým na rozhovory s európskymi, nie americkými kolegami, s ktorými sa dialóg nerozvíja.

„Zatiaľ čo Moskva hovorí, že kolektívny Západ na čele s USA je neoficiálne vo vojne proti Rusku, Peking robí jasnú čiaru medzi Amerikou a jej západoeurópskymi spojencami,“ píše Kommersant s tým, že čínski predstavitelia o tom dali vedieť svojim európskym partnerom, že majú záujem o rozšírenie spolupráce s európskym kontinentom.

Napriek tomu čínsky „Global Times“ vysvetľuje, že aj v Európe sú presiaknutí nenávisťou voči Rusku, no v USA sú pripravení urobiť takmer čokoľvek, aby Moskvu porazili. Americkým politikom, ako sa uvádza, je jedno, ako skončí ukrajinský konflikt, pokiaľ Rusko prehrá.

Zdroj: RT BALKAN

About The Author

Možno Vás bude zaujímať