Damask na turecký návrh na zmierenie reagoval chladne. Tu je to, čo chce Asad od Erdogana

Sýria chladne reagovala na postoj Ankary k „sýrsko-tureckému zblíženiu“, ktorý signalizoval pokrok v diplomatických vzťahoch medzi oboma susednými krajinami, s určitou arabskou podporou. Píšu o tom saudské médiá AsharqAl-Awsat s odvolaním sa na sýrske noviny Al-Watan.

Posledne menované médium v pondelok informovali, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan urobil vyhlásenia o zblížení so Sýriou, ale zámerne sa vyhýbal zmienke o tureckej okupácii sýrskeho územia. Odmietol tiež navrhnúť akékoľvek stiahnutie tureckých síl zo severu.

Al-Watan to kritizoval za to, že ignoruje jasné požiadavky Sýrie voči Turecku, aby riešilo okupáciu a oznámilo plány na stiahnutie svojich síl, ale aj konkrétne menovanie teroristických skupín. Podľa sýrskych médií sa „Ankara nezdá pripravená splniť tieto požiadavky“.

Damask, Moskva a arabské hlavné mestá koordinujú svoje pozície v tejto otázke

Al-Watan predtým s odvolaním sa na zdroje v Damasku uviedol, že „prebiehajú rokovania s Moskvou a arabskými hlavnými mestami, aby sa zabezpečilo, že každé stretnutie s tureckou stranou vyústi do jasného, ​​explicitného a verejného záväzku úplného stiahnutia všetkých tureckých síl a ich spojencov z okupovaných sýrskych území do určitého obdobia,“ – informujú saudské médiá a uvádzajú, že sa to považuje za „kľúčový základ pre riešenie zostávajúcich problémov“.

Zdroje v Damasku pod podmienkou zachovania anonymity povedali pre Asharq Al-Awsat, že sýrsko-turecká otázka zostáva nevyriešená napriek nedávnym tureckým vyhláseniam naznačujúcim pokrok.

Aj keď sú Sýria a Turecko ochotné zlepšiť vzťahy, táto otázka súvisí s niekoľkými zložitými otázkami, ako je návrat sýrskych utečencov, z ktorých je viac ako 3 milióny registrovaných v Turecku a vyjednávanie s autonómnou správou, miestnymi ozbrojenými skupinami a zahraničnými bojovníkmi na severe Sýrie. Zdroje poznamenali, že “podmienky a situácia na uzmierenie ešte stále nie je priaznivá”.

Možno Vás bude zaujímať