Ekvádor: Bezpečnostné opatrenia sa sprísnili, demonštranti sa zoskupili pred Národným zhromaždením po tom, čo prezident Lasso rozpustil parlament

Stovky demonštrantov vyšli v stredu do okolia ekvádorského Národného zhromaždenia v Quite po rozhodnutí ekvádorského prezidenta Guillerma Lassa rozpustiť parlament krajiny. Zábery zachytávajú bezpečnostných dôstojníkov stojacich pred budovou Národného zhromaždenia, aby zabezpečili oblasť po Lassovom prejave, a demonštrantov skandujúcich tradičné heslá ako “Lasso out”.

Ronny Aleaga, bývalý poslanec, ktorý bol súčasťou protestu pred zhromaždením, uviedol, že Lassova vláda nedala ekvádorskému ľudu “jasné odpovede”. Potvrdil, že rozhodnutie “muerte cruzada”, termín definujúci mechanizmus, ktorý umožňuje výkonnej a zákonodarnej moci navzájom sa predčasne rozpustiť a vyhlásiť voľby, ukazuje, ako vodca nebol schopný udržať svoju politiku alebo sociálne otázky. “Dali sme jasne najavo, že Občianska revolučná strana oznámila, že podporíme ‘muerte cruzada’, pretože je to najlepší a najvýhodnejší spôsob pre krajinu v tomto čase,” povedal Aleaga.

Počas svojho prejavu v stredu popoludní predsedníčka ekvádorskej Národnej volebnej rady (CNE) Diana Atamaintová uviedla, že od štvrtka začína plynúť sedemdňové obdobie na vyhlásenie volieb a termín na vyhlásenie nových volieb je stanovený na 24. mája. “V tomto bezprecedentnom politickom kontexte musí volebná funkcia prijať novú výzvu. Výzva, ktorá súvisí s naplnením volebného kalendára, ktorý musí byť koncipovaný v súlade s podmienkami ústavy a zákona,” vyhlásil Atamaint.

V stredu ekvádorský prezident Guillermo Lasso, ktorý čelí hroziacemu hlasovaniu o impeachmente, rozpustil Národné zhromaždenie krajiny a vyzval na okamžité parlamentné a prezidentské voľby. Tento krok, ktorý mnohí označujú za snahu vyhnúť sa impeachmentu kvôli obvineniam zo sprenevery, umožní prezidentovi viesť krajinu prostredníctvom dekrétov až šesť mesiacov pred voľbami, podľa ekvádorskej ústavy. Lasso čelí obvineniam z korupcie súvisiacej s verejnými spoločnosťami, čo dôrazne popiera.

Možno Vás bude zaujímať