Eurokomisár oznámil možný zákaz Twitteru v EÚ v prípade nedodržania pravidiel

Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton opäť pohrozil zákazom Twitteru v Európskej únii (EÚ), ak nebude dodržiavať pravidlá EÚ o moderovaní obsahu.

“Sledujeme Twitter veľmi pozorne od akvizície Elonom Muskom. A môžem vás ubezpečiť, že vták bude lietať podľa európskych pravidiel,” povedal Breton v rozhovore pre mediálnu skupinu Funke zverejnenom v sobotu.

Eurokomisár pripomenul, že sa stretol s americkým podnikateľom v Texase, keď ešte uvažoval o kúpe sociálnej siete. “Konkrétne som mu povedal, aké kritériá by fungovali pre systémovú platformu. A on povedal, že je to pre neho v poriadku,” povedal Breton.

„Pred Vianocami budeme mať ďalšie stretnutie,“ povedal. “Je jasné, že ak Twitter nebude dodržiavať pravidlá, potom môžeme udeliť pokutu. A ak bude porušovanie pravidiel pokračovať, potom môžeme platformu v Európe deaktivovať,” pohrozil eurokomisár.

“Nikto by nemal byť zavádzaný: v prípade potreby to urobíme,” dodal Breton.

Ako informovali 30. novembra britské noviny Financial Times s odvolaním sa na zdroje, Breton povedal Muskovi o potrebe upustiť od vrátenia predtým zablokovaných používateľov na sociálnej sieti a od „agresívnej“ propagácie dezinformácií.  Podnikateľ bol varovaný, že inak Twitteru hrozí porušenie novej legislatívy EÚ o digitálnych službách.

Musk zase podľa publikácie označil novú legislatívu EÚ za „veľmi rozumnú“ a dodal, že si ju pozorne prečítal.

Musk 27. októbra uzavrel obchod v hodnote 44 miliárd dolárov na získanie Twitteru. Musk hneď po kúpe firmy prepustil niektorých členov manažmentu a hneď na to zredukoval aj stavy zamestnancov takmer na polovicu. 

Zdroj: Financial Times/TACC

Možno Vás bude zaujímať