Francúzsku hrozí úplný výpadok elektriny. Vláda vyzýva na šetrenie

PARÍŽ (14.november) – Francúzsko riskuje, že bude túto zimu niekoľko dní bez elektriny v dôsledku nižšej dostupnosti jadrových elektrární ako zvyčajne, informovala v pondelok agentúra Bloomberg s odvolaním sa na prevádzkovateľa siete v krajine.

Podľa Électrique de France (EDF) by opravy a údržba takmer polovice jej jadrových elektrární mohli tento rok zmeniť krajinu, z tradičného vývozcu elektriny na dovozcu. Podľa tohto scenára by francúzski kupci museli platiť svojim susedom, kde ceny v poslednom čase stúpajú, uvádza správa.

Francúzska vláda vyzvala podniky a domácnosti, aby šetrili energiou, aby sa vyhli výpadkom prúdu. V prípade možného výpadku prúdu spustí sieťový operátor RTE tri dni vopred červené upozornenie „Ecowatt“ s požiadavkou zníženia spotreby.

“Zostávame v situácii mimoriadnej ostražitosti,” povedal výkonný riaditeľ RTE Xavier Piechaczyk podľa agentúry Bloomberg.

“Ak bude horúco, o červenom Ecowatte nebudete počuť. Ak bude veľmi chladno, budete počuť o ňom veľa, a ak budeme v priemernej, strednej, normálnej zime, bude to iba pár krát” – vysvetlil.

Francúzsko, ktoré vyrába približne 70 percent elektriny z 56 jadrových reaktorov prevádzkovaných EDF, ich malo v pondelok ráno len 31. Spoločnosť minulý týždeň uviedla, že v decembri a januári plánuje uviesť do prevádzky viac ako 40 jednotiek.

RTE údajne 18. novembra aktualizuje svoj odhad na najbližšie štyri týždne na základe predpovedí dostupnosti jadrovej elektrárne, spotreby energie a počasia. Spoločnosť používa „preventívny“ prístup, pretože história ukazuje, že údržba môže trvať dlhšie, ako sa plánovalo, povedal Piechaczyk.

“Počasie vyzerá „do konca novembra relatívne mierne“, pričom krajina ťaží aj z poklesu spotreby elektriny, keďže výrobcovia odolávajú vyšším cenám”, dodal.

“Skutočnosť, že Francúzsko míňa menej, nám dáva malú rezervu, ale hrozí, že jadrová flotila bude ešte menej dostupná, ako sme predpovedali, takže budeme musieť posúdiť, či sa to vyrovná”, uzavrel.

Varovanie Ecowattu počíta s tým, že desiatka veľkých producentov by znížila spotrebu podľa vopred dohodnutých kontraktov, uviedol šéf RTE s tým, že by to predstavovalo zníženie asi o 1,2 gigawattu, čo je ekvivalent kapacity jadrového reaktora – Informovala RT.

Zdroj: Bloomberg/novosti.rs/RT

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *