Gazprom 9. decembra vytvoril nový rekord v denných dodávkach ruského plynu do Číny

MOSKVA (10. december) – Gazprom 9. decembra vytvoril nový historický rekord v denných dodávkach ruského plynu do Číny prostredníctvom plynovodu Sila Sibíri, uviedol v sobotu holding.

“9. decembra Gazprom vytvoril nový historický rekord v denných dodávkach ruského plynu do Číny prostredníctvom plynovodu Sila Sibíri. Prekročenie denných zmluvných záväzkov Gazpromu stanovených v zmluve o nákupe a predaji plynu predstavovalo 16,4 %,” informoval Gazprom.

Treba poznamenať, že Gazprom v decembri vyhovel požiadavke čínskej strany na zvýšenie denných dodávok plynu v porovnaní s predtým schváleným harmonogramom.

Dodávky sa uskutočňujú v rámci dvojstrannej dlhodobej dohody o nákupe a predaji plynu medzi Gazpromom a CNPC, pripomenula spoločnosť.

Sila Sibíri je najväčší systém prepravy plynu vo východnom Rusku. Vývozná kapacita plynovodu je 38 miliárd kubických metrov plynu ročne.

Prvé dodávky ruského plynu do Číny cez východnú trasu sa začali v decembri 2019 na základe 30-ročnej zmluvy uzavretej medzi Gazpromom a čínskou CNPC v roku 2014. Ročný objem dodávok plynu je 38 miliárd metrov kubických, zmluvná suma je 400 miliárd dolárov. Dosiahnutie konštrukčnej kapacity sa očakáva do roku 2025. 

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať