Generálny tajomník NATO uviedol, že Západ sa musí pripraviť na dlhotrvajúci konflikt na Ukrajine

LONDÝN (2. Január) – Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval západné krajiny, aby sa pripravili na dlhotrvajúci konflikt na Ukrajine.

“Musíme byť pripravení na dlhú cestu,” povedal v rozhovore zverejnenom v nedeľu pre britskú vysielaciu spoločnosť BBC. Podľa jeho názoru Rusko nemá v úmysle vzdať sa svojich cieľov na Ukrajine. Stoltenberg verí, že mobilizácia v Rusku naznačuje možný pokus o novú ofenzívu ruských vojsk.

Pokiaľ ide o možnosť uzavretia mieru medzi Moskvou a Kyjevom, generálny tajomník NATO zdôraznil, že podmienky dohody o urovnaní konfliktu budú závisieť od situácie na bojisku. “Väčšina vojen končí mierovými rozhovormi. S najväčšou pravdepodobnosťou to bude rovnaké s touto vojnou. Vieme však, že podmienky, za ktorých sa uzavrie mier pre Ukrajinu, závisia výlučne od rovnováhy síl na bojisku,” povedal. V tejto súvislosti Stoltenberg považuje za potrebné, aby Západ pokračoval v poskytovaní vojenskej pomoci Ukrajine s cieľom “presvedčiť Rusko, aby si sadlo za rokovací stôl a uznalo Ukrajinu za suverénny, nezávislý štát Európy”. 

Zdroj: BBC/ TACC

Možno Vás bude zaujímať