GeoPolitika: Čo znamená návšteva Módího v Moskve? Spolupráca medzi Indiou a Ruskom pokračuje, USA znepokojené

Indický premiér Naréndra Módí pricestoval do Moskvy 8. júla na svoju prvú zahraničnú návštevu po tom, čo bol potvrdený na tretie funkčné obdobie. Návšteva poukazuje na obratnú rovnováhu Indie na globálnej geopolitickej scéne, kde čelí výzvam a využíva príležitosti, ktoré vyhovujú jej záujmom.

India tak úspešne balansuje medzi geopolitickým Západom a Východom a je preto prítomná na rôznych geostrategických platformách vrátane proamerického QUAD, rusko-čínskych BRICS a občas “flirtuje” s Iránom.

Módí poďakoval Putinovi za jeho pohostinnosť a zdôraznil dôležitosť posilňovania priateľských vzťahov medzi Indiou a Ruskom.

Americké ministerstvo zahraničia vyjadrilo Indii znepokojenie nad jej vzťahom s Ruskom, pričom zdôraznilo potrebu rešpektovať suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny – píše CNN.

Obchod medzi Indiou a Ruskom dosiahol v minulom roku takmer 65 miliárd dolárov, najmä vďaka spolupráci v oblasti energetiky. Indický minister zahraničných vecí Vinay Kwatra potvrdil, že otázky regionálneho a globálneho významu budú „dôležitým prvkom rokovaní“. Kwatra zdôraznil význam obrannej spolupráce ako kľúčového segmentu strategického partnerstva medzi Indiou a Ruskom. Okrem toho je na poprednom mieste aj spolupráca v energetickom sektore s projektmi, ako je výstavba jadrovej elektrárne Kudankulam, ktorú Rusko pomáha stavať v Indii.

Reakcie z Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok ostro odsúdil návštevu indického premiéra Naréndru Módího v Moskve a označil ju za “veľké sklamanie a zničujúcu ranu mierovým snahám”.

Módí sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v jeho rezidencii v Novo-Ogaryove.

Rastúca spolupráca Indie s Ruskom

Podľa portálu RIA Novosti USA po eskalácii konfliktu na Ukrajine očakávali zhoršenie vzťahov medzi Moskvou a Naí Dillí, no tieto nádeje sú zmarené, keďže India naďalej posilňuje svoje obchodné a diplomatické vzťahy s Ruskom. Tento vývoj ďalej dráždi Washington, najmä vzhľadom na to, že India zaujala neutrálny postoj ku konfliktu na Ukrajine.

Táto návšteva premiéra Módího v Rusku poukazuje na rastúce väzby medzi oboma krajinami. Módí tiež odmietol účasť na mierovom summite vo Švajčiarsku. Naí Dillí navyše s nadšením prijalo myšlienku dedolarizácie medzinárodného obchodu, čo ešte viac znižuje americký vplyv na globálnu ekonomickú scénu. Asistent ruského prezidenta Jurij Ušakov uviedol, že Kremeľ pripisuje tejto návšteve „primárnu dôležitosť“, keďže ide o Módího prvú cestu po parlamentných voľbách v júni, v ktorých jeho strana zvíťazila, uvádza agentúra TASS.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dodal, že Moskva a Naí Dillí zdieľajú “vzájomnú politickú vôľu” rozvíjať spoluprácu v rôznych oblastiach, pričom zdôraznil dôležitosť integračných procesov prostredníctvom členstva v spoločných štruktúrach, ako sú BRICS a SCO. Modiho posledná návšteva Ruska bola v roku 2019 na Východnom ekonomickom fóre, zatiaľ čo Putin bol v Indii v roku 2021. Lídri oboch krajín udržiavajú pravidelné kontakty vrátane telefonických rozhovorov a stretávajú sa na multilaterálnych fórach. Podľa Deklarácie o strategickom partnerstve z roku 2000 sa lídri Ruska a Indie musia stretnúť raz ročne a dnešné rozhovory pokračujú v tejto tradícii, čím ide v poradí o 22. stretnutie.

Možno Vás bude zaujímať