Grécko zakázalo lety do a z Bieloruska

ATÉNY (21. December) – Grécko uzavrelo svoj vzdušný priestor pre lety z Bieloruska a zakázalo lety do neho, informoval v stredu grécky portál pentapostagma.gr.

V tejto súvislosti zverejnil fotografiu rádu Helénskeho úradu pre civilné letectvo. V dokumente sa uvádza, že grécki leteckí dopravcovia a kapitáni lietadiel “by nemali lietať do letovej informačnej oblasti (FIR) Minska (Bielorusko), pokiaľ sa použitie tohto vzdušného priestoru nepovažuje za potrebné na zaistenie bezpečnej prevádzky v prípade nepredvídaných okolností”.

“Zahraničným leteckým dopravcom lietajúcim do EÚ sa odporúča, aby sa vyhli FIR v Minsku (Bielorusku),” uviedlo ministerstvo. Pokiaľ ide o ďalšie informácie, odporučil odkázať na bezpečnostnú smernicu Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA) sd2021-02 (platná od 8:14 dňa 21. decembra 2022 do 23:59 21. marca 2023).

Ministerstvo tiež poznamenalo, že lietadlá prevádzkované leteckými dopravcami Bieloruska počas toho istého obdobia “majú zakázané pristávať na území Helénskej republiky, vzlietať z neho alebo nad ním lietať”. Výnimku tvoria lietadlá v núdzovej situácii, humanitárne a zdravotnícke lietadlá.

Podľa pentapostagma.gr je tento krok Gréckeho úradu pre civilné letectvo spojený s rastúcimi obavami z možnej účasti Bieloruska na nepriateľských akciách na Ukrajine.

Zdroj: pentapostagma.gr.

Možno Vás bude zaujímať