Gruzínsky premiér vysvetľuje, že jeden z komisárov EÚ sa ho pokúsil vystrašiť zmienkou o atentáte na slovenského premiéra.

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze uviedol, že jeden z komisárov EÚ sa ho pokúsil zastrašiť tým, že spomenul útok na slovenského premiéra Roberta Fica, keď telefonicky diskutovali o gruzínskom zákone o zahraničných agentoch.

“Aj v čase dlhodobého vydierania [Západom] bolo ohromujúce počuť túto hrozbu v telefonickom rozhovore s jedným z komisárov EÚ. Keď sme sa rozprávali, komisár EÚ vymenoval celý rad opatrení, ktoré by západní partneri mohli prijať, ak by bolo veto zákona o transparentnosti prelomené, a pri vymenúvaní týchto opatrení povedal:

“Videli ste, čo sa stalo Ficovi, a mali by ste byť veľmi opatrní.” Premiér povedal, že túto hrozbu chcel zverejniť z preventívnych dôvodov.

Gruzínsky zákonodarný zbor schválil zákon o transparentnosti zahraničného vplyvu, známy aj ako zákon o zahraničných agentoch, v treťom čítaní 14. mája. To vyvolalo hrozby zo strany Európskej únie, že zastaví integráciu krajiny do bloku.

Námestník amerického ministra zahraničných vecí pre európske a euroázijské záležitosti James O’Brien uviedol, že USA uvalia sankcie na gruzínskych predstaviteľov, ak bude v krajine podkopávaná demokracia.

Prezidentka Salome Zourabichviliová 18. mája zákon vetovala, ale podľa predsedu parlamentu Šalvu Papuašviliho ho zákonodarcovia plánujú prelomiť. Parlament bude o vete hlasovať na budúci týždeň. 

Zdroj: TVOTV

Možno Vás bude zaujímať