Hádka susedov: Talianska premiérka prekvapená “agresívnou” reakciou Francúzska na migrantov z lode Ocean Viking

Stanica Euronews uviedla, že humanitárna loď prevážajúca približne 230 migrantov zachránených na mori zakotvila v piatok vo francúzskom prístave po tom, ako ju Taliansko odmietlo prijať, čo podnietilo slovnú vojnu medzi dvoma susedmi Európskej únie.

Francúzsko varovalo Taliansko pred “vážnymi následkami” predtým, ako “Ocean Viking” dorazil do južného prístavu Toulon. Rím zakázal humanitárnej lodi vstup po tom, ako zachránil migrantov v Stredozemnom mori. (Tu by sme dodali, že táto nórska loď je majetkom francúzskej mimovládnej organizácie SOS Mediterranee.)

To vyvolalo ostrú reakciu talianskej premiérky Giorgie Meloni, predsedníčky talianskej najpravicovejšej vlády za posledné desaťročia, ktorá sa teraz zdá byť pripravená posunúť tento spor na popredné miesto európskeho programu.

“Bola som prekvapená agresívnou reakciou francúzskej vlády, ktorá je z môjho pohľadu nepochopiteľná a neopodstatnená,” povedala Meloni na tlačovej konferencii a dodala, že Taliansko nemôže byť jedinou destináciou pre migrantov z Afriky.

Ocean Viking sa najprv snažil získať prístup k talianskemu pobrežiu, ktoré je najbližšie k miestu, kde boli migranti vyzdvihnutí, s tým, že zdravotné a hygienické podmienky na palube sa rýchlo zhoršujú.

Tu musíme dodať, že francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin uviedol, že konanie Talianska bolo neľudské, pretože talianske orgány odmietli povoliť lodi zakotvenie, a že Paríž pozastavil európsku dohodu, na základe ktorej sa na jeden rok zaviazal prijať 3500 žiadateľov o azyl, ktorí prišli do Francúzska z Talianska.

Na tlačovej konferencii Meloni uviedla, že ona a talianska verejnosť sú “zhrození” agresívnou reakciou francúzskej vlády, ktorú považuje za “nepochopiteľnú a neopodstatnenú”.

“Toto je prvá loď mimovládnej organizácie, ktorá sa plavila do Francúzska s 230 cestujúcimi na palube, takže je pre mňa ťažké postaviť sa proti Taliansku, pretože od začiatku roka vstúpilo na naše štátne územie 90 000 migrantov,” povedala Meloni.

“Povedzte mi, čo chcete.” Malo by byť Taliansko jediným prístavom v Stredozemnom mori, kam prichádzajú migranti? A kde sa to píše? Georgia Meloni sa spýtala rétoricky.

Zdroj: Euronews/ Geopolitika

Možno Vás bude zaujímať